StartUp Weekend Patras: Χτίσε κι εσύ μια startup σε 54 ώρες, μπορείς!

>>Οι συμμετέχόντες του Startup Weekend Patras

Ο Απρίλιος αδιαμφισβήτητα μπορεί να χαρακτηριστεί ως ο μήνας όχι μόνο της νεοφυούς, αλλά και της νεανικής επιχειρηματικότητας για την πόλη της Πάτρας. Εκδηλώσεις, σεμινάρια και η Έκθεση Καινοτομίας και Μεταφοράς Τεχνογνωσίας, Patras IQ κάλεσαν το νεανικό και μη κοινό της πόλης να «επιχειρήσει» ενώ ταυτόχρονα, παρουσίασαν με αισιοδοξία τα αποτελέσματα της εντατικής προσπάθειας αυτών που τόλμησαν να ρισκάρουν, αλλά και της αποφασιστικής στροφής της πόλης και του Πανεπιστημίου της σε κόμβο επιχειρηματικότητας. Στην κατεύθυνση αυτή, μια ιδιαίτερη πρόκληση, η περίφημη πρόκληση των 54 ωρών του Startup Weekend Patras μας κάλεσε όλους στο τριήμερο της Έκθεσης Patras IQ, να βάλουμε ένα στοίχημα με την εφευρετικότητα και τη δημιουργικότητά μας και να εισαχθούμε για τα καλά στον ταραχώδη, αλλά «μαγικό» κόσμο αυτού του είδους της
επιχειρηματικότητας φτιάχνοντας την ομάδα μας, υλοποιώντας την ιδέα μας και δημιουργώντας τη δική μας startup από το μηδέν σε μόλις 54 ώρες!
Όσοι σήκωσαν το γάντι της πρόκλησης του Startup Weekend Patras 2019 βίωσαν πράγματι, όπως τους είχε υποσχεθεί και η ομάδα του, το πιο διαδραστικό τριήμερο της χρονιάς. Μέσα σε τρεις μέρες γεμάτες ενδιαφέρουσες ομιλίες, επιμορφωτικά workshops καιπάρα πολλή δουλειά οι 30 συμμετέχοντες με διαφορετικό υπόβαθρο ο καθένας, αλλά με κοινή τη θέληση να δημιουργήσουν πέρασαν από τα λόγια στην πράξη και υπό την καθοδήγηση μεντόρων με τεράστια εμπειρία στον χώρο, συνεργάστηκαν, ξενύχτησαν, εξοπλίστηκαν με τις απαραίτητες γνώσεις και τα εφόδια, δημιούργησαν από το μηδέν καινοτόμες ιδέες, οι οποίες παρουσιάστηκαν ενώπιονδιακεκριμένων διεθνώς κριτών και τέλος, διεκδίκησαν τη δική τους θέση στο επιχειρηματικό οικοσύστημα.
Το @Up δεν έλειψε από τις πυρετώδεις προετοιμασίες και την επίσημη τελετή παρουσίασης των ομάδων και των μεγάλων νικητών του διαγωνισμού και συνομίλησε με τον Αλέξη Πάντζιαρο, μέλος της οργανωτικής ομάδας του Startup Weekend Patras, ιδρυτή του Growth Mindset και υποψήφιου διδάκτορα του Πανεπιστημίου Πατρών για μια εκ των έσω παρουσίαση μιας πρωτοβουλίας που έρχεται ύστερα από χρόνια για δεύτερη φορά στην Πάτρα υπό την αιγίδα της techstars και της Google.

Σε ποιους απευθύνεται γενικά, το κάλεσμα του Startup Weekend Patras και ποια είναι η λογική και η βασική στόχευση πίσω από αυτό;

Το Startup Weekend Patras, απευθύνεται σε όλους εκείνους που θέλουν να σχεδιάσουν και να δημιουργήσουν λύσεις και επιλογές για το αύριο επηρεασμένες από τη
τεχνολογία και την απλή χρήση. Το κάλεσμα μας ήταν κυρίως σε φοιτητές αλλά με μεγάλη μας χαρά είδαμε και μεγαλύτερους σε ηλικία να βγαίνουν εκτός της “ comfort
zone” τους και να τολμούν!

Τι είναι αυτό το κάτι διαφορετικό το οποίο κάνει το Startup Weekend Patras να ξεχωρίζει από άλλους παρόμοιας φιλοσοφίας διαγωνισμούς startup επιχειρηματικότητας;

Το Startup Weekend Patras, είναι ένας επιχειρηματικός διαγωνισμός υπό την αιγίδα της TechStars και της Google. Αυτό, από μόνο του, του δίνει μια διαφορετική δυναμική. Όλη η διοργάνωση πρέπει να ακολουθεί καθορισμένα πρωτόκολλα και διαδικασίες, οι οποίες γίνονται σε όλα τα Startup Weekends παγκοσμίως. Σημαντική διαφορά, όμως, έκανε και η έμπειρη ομάδα πίσω από τη διοργάνωση του Startup Weekend Patras καθώς όλη είναι μέρος της εκπληκτικής ομάδας που διοργανώνει επιτυχώς 4 χρόνια τώρα το αρκετά απαιτητικό TEDxPatras. Τέλος, η κριτική επιτροπή, αλλά και το πλήρωμα των μεντόρων των ομάδων αποτελούνταν από καταξιωμένα άτομα του χώρου της επιχειρηματικότητας σε ευρωπαϊκό επίπεδο και ανέβασαν ήδη από την αρχή τον πήχη πολύ ψηλά.

Υπήρχαν έντονες στιγμές και προκλήσεις μέσα στις περίφημες 54 ώρες;

Για να σας δώσω να καταλάβετε τι επικρατούσε εκείνες τις περίφημες 54 ώρες, φανταστείτε ότι οι ομάδες κλήθηκαν να ολοκληρώσουν ένα έργο, το οποίο σε κανονικούς ρυθμούς θα μπορούσε να ολοκληρωθεί σε έναν μήνα! Όπως καταλαβαίνετε, όλα γίνονταν πολύ έντονα και υπό τη διαρκή πίεση του χρόνου, αλλά αυτό προκαλούσε τη δημιουργικότητα και την εφευρετικότητα των συμμετεχόντων για προσαρμογή και δεν πτόησε τις ομάδες που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό δουλεύοντας ασταμάτητα. Ιδιαίτερη ήταν η εμπειρία, την οποία σχεδίασε η ομάδα του Growth Mindset και έζησαν οι συμμετέχοντες το Σάββατο το μεσημέρι, κατάτην οποία έπρεπε να λύσουν ένα εταιρικό μυστήριο περνώντας μέσα από όλα τα business keywords και processes. Μπορεί για έναν απλό παρατηρητή, όπως το κοινό του Patras IQ που παρατηρούσε τους συμμετέχοντές μας να ψάχνουν τα απαραίτητα στοιχεία στα περίπτερα της έκθεσης, η δραστηριότητα αυτή να έμοιαζε με ένα απλό παιχνίδι, όμως οι ομάδες μας μέσα από αυτό το workshop έμαθαν πολλά περισσότερα και κυρίως τη μεγάλη αξία της συνεργασίας και της ομαδικότητας που είναι ίσως το βασικότερο συστατικό της επιτυχίας και υλοποίησης μιας ιδέας.

Άγγιξε τους στόχους της η φετινή διοργάνωση και τι θεωρείς ότι άφησε πίσω της σαν παρακαταθήκη και θεμέλιο για το μέλ-
λον;

Ο στόχος μας από την αρχή ήταν να ξυπνήσουμε την επιχειρηματικότητα στην Πάτρα για τα καλά. Η Πάτρα έχει όλες τις προοπτικές να γίνει ένα Startup Hub με μεγάλη δυναμική. Αυτό το λένε οι αριθμοί καθώς τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερες τεχνολογικές εταιρείες μεταφέρουν τα development teams τους στη περιοχή λόγω του απίστευτου δυναμικού που σταδιακά προσφέρει η πόλη. Όλο και περισσότερες τεχνολογικές εταιρείες επιλέγουν να μείνουν στην περιοχή από το να πάνε στην πρωτεύουσα. Ενδεικτικό είναι και ένα στοιχείο που δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά· η Πάτρα σε σύγκριση με άλλες πόλεις έχει μεγαλύτερο ποσοστό νέων κάτω των 30 ετών και αυτό από μόνο του είναι ένας δείκτης μελλοντικής ανάπτυξης. Με αυτή τη στατιστική να παίρνει το μέρος μας, αλλά και 30 συμμετέχοντες, 15 χορηγούς, 10 coaches, 6 judges και την Google στο πλευρό μας, βλέπουμε με αισιοδοξία την Πάτρα να γίνεται αυτό που μπορεί. Το Startup Weekend Patras είναι μόνο η αρχή!