Αποτελέσματα επιλογής συμμετεχόντων στη δράση Erasmus+ για Πρακτική Άσκηση στην Ευρώπη ακαδ. έτους 2021-2022

Σας ενημερώνουμε ότι η Επιτροπή Συντονισμού Κινητικότητας Φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών στην υπ’ αριθ. 6/2020-2021-01.07.2021 Συνεδρίασή της, αποφάσισε ομόφωνα την κατανομή θέσεων ανά Τμήμα για τη δράση της Πρακτικής Άσκησης ακαδ. έτους 2021-2022, όπως αυτή αναφέρεται στον επισυναπτόμενο πίνακα.

Συγκεκριμένα, η Επιτροπή αποφάσισε να εγκρίνει τη μετακίνηση 237 φοιτητών με επιχορήγηση και ενός φοιτητή για μετακίνηση ως zero-grant, λαμβάνοντας υπόψη:

• τον αριθμό των αιτήσεων που υποβλήθηκαν για το ακαδ. έτος 2021-2022
  • την κινητικότητα της προηγούμενης χρονιάς ανά Τμήμα
  • τη μοριοδότηση των υποψηφίων από τους Συντονιστές των Τμημάτων
  • το μέσο όρο χρηματοδότησης του Ιδρύματος κατά τα δύο τελευταία έτη.

Επιπρόσθετα, στον επισυναπτόμενο πίνακα, για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων, αναφέρονται όλοι οι συμμετέχοντες με τον αριθμό μητρώου. Η μοριοδότηση των υποψηφίων ανά Τμήμα εμφανίζεται με φθίνουσα σειρά.  Συγκεκριμένα, οι επιλεγέντες φοιτητές (με επιχορήγηση) έχουν σήμανση με πράσινο χρώμα ενώ οι επιλεγέντες που εγκρίνονται με μηδενική χρηματοδότηση (zero grant) έχουν σήμανση με κίτρινο χρώμα.

Το επόμενο διάστημα θα ακολουθήσει e-mail με οδηγίες σχετικά με τη διαδικασία και τη συμπλήρωση των εντύπων (Σύμβαση επιχορήγησης και Learning Agreement), προκειμένου να ξεκινήσουν οι ενέργειες για την καταβολή της α’ δόσης της επιχορήγησης Erasmus+.

Επιπλέον, σας ενημερώνουμε ότι ενστάσεις που αφορούν στη μοριοδότηση μπορούν να υποβληθούν μόνο από τον υποψήφιο στις Γραμματείες των Τμημάτων, υπόψη των αντίστοιχων Συντονιστών Erasmus+ σε αποκλειστική προθεσμία τριών εργάσιμων ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πατρών (αριθ. 188/8918-24.03.2021 προκήρυξη: http://old.upatras.gr/el/node/10056).

Υπενθυμίζεται ότι το minimum χρονικό διάστημα μετακίνησης για την πρακτική άσκηση είναι 2 μήνες και το maximum με επιχορήγηση είναι 3 μήνες.

Αποτελέσματα ERASMUS+ 2021-22_SMP ΕΥΡΩΠΗ