ΜΕΤ: «1870-1970: ένας Αιώνας Ελληνογερμανικού Εμπορίου, στον Καθρέφτη της Διαφήμισης»

Η Αφίσα της Έκθεσης

Tο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Γκαίτε-Κέντρο Γκαίτε Πάτρας και το Ελληνογερμανικό Επιμελητήριο, καθώς και το Τμήμα Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαϊας διοργανώνουν έκθεση με τίτλο:
«1870-1970: ένας Αιώνας Ελληνογερμανικού Εμπορίου
στον Καθρέφτη της Διαφήμισης»
Η έκθεση θα διαρκέσει από τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου2011, έως την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2012. Στην έκθεση επιχειρείται η παρουσίαση της ιστορίας των ελληνογερμανικών συναλλαγών και η εξέλιξη των εμπορικών σχέσεων μεταξύ των δυο χωρών, μέσα από 100 διαφημίσεις. Αφετηρία το 1870, όταν τα καλά εστιατόρια της Αθήνας άρχισαν να σερβίρουν κρασιά του Ρήνου και μπίρα Μονάχου, ενώ κορινθιακές σταφίδες πωλούνταν σε γερμανικά καταστήματα. Ύστερα προστέθηκαν οικιακές συσκευές, φάρμακα και αυτοκίνητα, ενώ στη Γερμανία έγιναν δημοφιλή τα τσιγάρα από εργοστάσια που ίδρυσαν Έλληνες μετανάστες.

Η έκθεση εγκαινιάζεται με Ημερίδα την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011, στις 18.00. Οι παραπάνω φορείς τη συνδιοργανώνουν με το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών και με τη συνεργασία του Εμπορικού Βιομηχανικού Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Αχαϊας, του Εμπορικού Συλλόγου Πατρών, της Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Πατρών και του  ΣΕΒ  Πάτρας. Τίτλος της Ημερίδας:
«Διαφήμιση και Εμπορικές Συναλλαγές.
Οι Προοπτικές των εξαγωγών»
 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ημερίδας
18.00-18.30 Χαιρετισμοί
            Γιώργου Παναγιωτάκη,
Καθηγητή, Πρύτανη Π. Π.
            Ευάγγελου Βιτωράτου, Καθηγητή, Διευθυντή του Μ.Ε.Τ.  Π.Π.
            Γιώργου Αμπατζή, Επίτιμου Πρόξενου της Γερμανίας
            Κων/νου Μπουρδούλη, Αντ/χου Ανάπτυξης Δήμου Πατρέων
            Αθανάσιου Μπέλλα, Καθηγητή, Προέδρου Τμ. Διοίκ. Eπιχειρήσεων Π.Π.
            Ευγενίας Πιερρή Διευθύντριας  Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αχαϊας
            Εκπροσώπων φορέων
18.30-20.00 Ομιλίες
            Μάρτιν Κναππ,
Προέδρου Ελληνογερμανικού Επιμελητηρίου
            «1870-1970: ένας Αιώνας Ελληνογερμανικού Εμπορίου στον Καθρέφτη της Διαφήμισης»
            Γεράσιμου Ζαχαράτου, Καθηγητή, Τμ. Διοίκησης Επιχειρήσεων  Π.Π.
            «Duesseldorf 1957: Μια-μεταξύ ρεαλισμού και υπερβολής-έκθεση για την οικονομία της Ελλάδος στους χώρους της Διεθνούς Καλλιτεχνικής Οργανώσεως “Die
            Bruecke”»
            Φαίδονα Θεοφανίδη, Λέκτορα, Τμ. Διοίκησης Επιχειρήσεων Π.Π.
            «Ο ρόλος της διαφήμισης στις εμπορικές συναλλαγές»
            Γιώργου Αργυρού
, Επ. Καθηγητή, Τμ. Οικονομικών Επιστημών
            «Το θεσμικό πλαίσιο της κινητικότητας των ελληνικών επιχειρήσεων  στην
            Ευρωπαϊκή Αγορά»
            Γιάννη Λαλάκου, Διευθυντή Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Πατρών
            «Ιστορική διαδρομή της ΕΑΣ Πατρών»
            Δρ.Ηλία Σταθάτου, Αν. Καθηγητή ΑΤΕΙ Πατρών
            «Διαφανή Ηλιακά παράθυρα για την παραγωγή ενέργειας, μία kαινοτομία με διεθνές ενδιαφέρον».
20.00-20.30 Συναυλία με την ευγενική προσφορά  του  Ωδείου Φίλιππος Νάκας
 Τάξη κλασσικής κιθάρας με Υπεύθυνο Καθηγητή τον Δημήτρη Μακρή σε έργα γερμανών συνθετών
20.30-21.30 Ξεναγήσεις στην περιοδική έκθεση και το ΜΕΤ
                    Δεξίωση και
        Γευστική δοκιμή τοπικών οίνων προσφορά
         Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών και
                Sant’ or

Στο πλαίσιο της έκθεσης προγραμματίζονται από 12-21/12/2011 προβολές για τα σχολεία της Β/βάθμιας Εκπαίδευσης που περιλαμβάνουν τα παρακάτω Ντοκυμαντέρ:
Α. Σχολικές ανταλλαγές (45΄)(Το χριστιανικό, το ελεύθερο και το ισλαμικό σχολείο) Ολλανδία 2003, Σενάριο/Σκηνοθεσία: Ingeborg Jansen και
Κρυμμένος Σουηδία 2002, 8΄Σκηνοθεσία: Hanna Heilborn, David Aronowitsch, Mats Johansson Animation: Flemming Borgen
Β. Tom W. Πολωνία 2004, 28΄Σενάριο/Σκηνοθεσία: Anna Wieckowska και
Ayla, το κορίτσι του τσουνάμι Ολλανδία 2005, 15΄Σενάριο/Σκηνοθεσία: Wilma Ligthart
Γ. Samuel, καταδικασμένος να φορά σιδεράκια Ολλανδία 2002, 15΄ Σενάριο/Σκηνοθεσία: Noud Holtman
Ουάου! Ο Adrian χορεύει Γερμανία 2003, 15΄Σενάριο/Σκηνοθεσία: Manuel Fenn και
Ayla, το κορίτσι του τσουνάμι Ολλανδία 2005, 15΄ Σενάριο/Σκηνοθεσία: Wilma Ligthart
Δ Ο κόσμος της Zezil Δανία 2005, 35΄Σενάριο/Σκηνοθεσία: Cathrine Marchen Asmussen και
Tom W. Πολωνία 2004, 28΄Σενάριο/Σκηνοθεσία: Anna Wieckowska
Και τις παρακάτω ποιοτικές ταινίες:
Ο Αντώνης και η Κουκιδίτσα (1998, 107´)Σκηνοθεσία: Caroline Link
Ο Αιμίλιος και οι ντέτεκτιβς (2001, 98´) Σκηνοθεσία: Franziska Buch
Η τάξη που πετάει (2002, 110´) Σκηνοθεσία: Tomy Wigand
Η συμμετοχή των σχολικών τάξεων στις προβολές συνδυάζεται με ξεναγήσεις στην περιοδική έκθεση και σύντομες ξεναγήσεις στο μουσείο. Για συμμετοχή επικοινωνείστε με την Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων της Β/βάθμιας Εκπαίδευσης κα Μ. Νικολοπούλου (2610278796) ή το προσωπικό του Μουσείου Επιστημών και Τεχνολογίας.
Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών βρίσκεται στην πανεπιστημιούπολη κάτω από το Πάρκο της Ειρήνης και πίσω από το Εκκρεμές του Φουκώ.
Στοιχεία Επικοινωνίας:
Τηλ. 2610 996732, 969972, 969973