Δελτίο Τύπου Πρυτανείας #3

Κτίριο Διοίκησης Α Πανεπιστημίου Πατρών

Στο πλαίσιο της τακτικής και άμεσης ενημέρωσης για τα θέματα της πανεπιστημιακής κοινότητας, επισυνάπτεται εβδομαδιαίο Δελτίο Τύπου της Πρυτανικής Αρχής (Δελτίο Τύπου #3, 3-10-2014)

Δελτίο Τύπου #3
Πρυτανείας Πανεπιστημίου Πατρών

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ

Η πρώτη συνεδρίαση της Συγκλήτου με τη νέα Σύνθεση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 9 Οκτωβρίου 2014 και ώρα 9.00 π.μ. Εκτός όμως, από τις τακτές συνεδριάσεις του Σώματος, οι ημερομηνίες των οποίων θα καθοριστούν με απόφασή του, εγκαινιάζεται και μια ακόμα τακτική συνάντηση των θεσμικών οργάνων του Ιδρύματος: την τελευταία Πέμπτη κάθε μήνα θα πραγματοποιείται συνάντηση της Πρυτάνεως και των Αναπληρωτών Πρυτάνεως με τους Κοσμήτορες των Σχολών και τους Προέδρους όλων των Τμημάτων, προκειμένου να συζητούνται τρέχοντα ζητήματα και να γίνεται ενημέρωση για τις αποφάσεις και εργασίες της Συγκλήτου.

QS RANKING: ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ

Δημοσιεύθηκαν οι κατατάξεις των Πανεπιστημίων 2014 σύμφωνα με το σύστημα QS World Ranking/Top Universities. Ενημερωτικά, το QS δημοσιοποιεί κάθε χρόνο τον κατάλογο κατάταξης των καλύτερων Πανεπιστημίων με βάση μια σειρά κριτηρίων (citations per faculty, academic and faculty reputation, faculty students, international faculty and International students), το καθένα με διαφορετική βαρύτητα.

Μέσα από την αξιολόγηση αρκετών χιλιάδων Ιδρυμάτων σε παγκόσμια κλίμακα, το Πανεπιστήμιο Πατρών κατατάσσεται εντός της λίστας των καλύτερων 863 Ιδρυμάτων και συγκεκριμένα στην κλίμακα 601-650, η οποία είναι και η θέση που κατέχει τα τελευταία  τρία χρόνια. Αξιοσημείωτο είναι ότι με βάση το δείκτη της αναγνωρισιμότητας του επιστημονικού έργου (citations per faculty), το Πανεπιστήμιο Πατρών βρίσκεται στην 268η θέση. Η θέση αυτή καταδεικνύει την ποιότητα του επιστημονικού έργου των ερευνητών του Πανεπιστημίου Πατρών, παρά τις περικοπές στον τακτικό προϋπολογισμό των τελευταίων ετών και τη μείωση του αριθμού των μελών  ΔΕΠ. Επιπρόσθετα στις κατατάξεις με βάση τις θεματικές περιοχές οι επιστήμες των Πολιτικών Μηχανικών και των Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών αξιολογούνται στις θέσεις 101-150 και 151-200, αντίστοιχα.

Η Πρυτανική αρχή σε συνεργασία με τη ΜΟΔΙΠ, το Συμβούλιο  Ιδρύματος και τα Ακαδημαϊκά Τμήματα θα καταβάλει συντονισμένες προσπάθειες για την μεθοδική αποτύπωση στοιχείων που σχετίζονται με δείκτες και κριτήρια για την περαιτέρω βελτίωση της συνολικής εικόνας κατάταξης.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΡΣΑΚΕΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Το Αρσάκειο Λύκειο Πατρών έχει ξεκινήσει από διετίας συνεργασία με το Πανεπιστήμιο, σε Θερινά Σχολεία και σεμινάρια. Μέχρι σήμερα, συνεργάζεται με το Τμ. Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών (Εργαστήριο Συστημάτων Παραγωγής και Αυτοματισμού – LMS, Δ/ντής Καθ. Γ. Χρυσολούρης και υπεύθυνος των προγραμμάτων Αν. Καθ. Δ. Μούρτζης), το Τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών (υπεύθυνοι των προγραμμάτων: Καθ. Θ. Αντωνα-κόπουλος και Αν. Καθ. Ε. Δερματάς), το Τμ. Βιολογίας (Εργαστήριο Κρυσταλλογραφίας Ακτίνων Χ / Δομικής Βιολογίας, με υπεύθυνη την Λέκτορα κ. Ε. Μαργιωλάκη), το Τμ. Αρχιτεκτονικής (υπεύθυνοι: η κ. Πρώιμου και ο κ. Μπαμπασίκας) και το Εργαστήριο Σεισμολογίας του Τμ. Γεωλογίας με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Σώκο. Το αμέσως επόμενο διάστημα ξεκινά συνεργασία με το Εργαστήριο Μελέτης Νεοελληνικών Διαλέκτων του Τμ. Φιλολογίας (ειδίκευση Γλωσ-σολογίας), με υπεύθυνη την Καθηγήτρια Αγ. Ράλλη, με το Εργαστήριο Οικολογίας και Διαχείρισης Βιοποικιλότητας του Τμήματος Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων (υπεύθυνος: ο καθηγητής Π. Δημόπουλος), αλλά και το Τμ. Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών (υπεύθυνοι οι: Π. Νταβλούρος, Αν. Καθηγητής Παθολογίας – Καρδιολογίας, Αγ. Καρατζά, Επίκουρος Καθηγήτρια Παιδιοκαρδιολογίας, και ο κ. Γυφτόπουλος, Αν. Καθηγητής Ανατομίας). Επίσης, προγραμ-ματίζονται περιβαλλοντικές δράσεις, σε συνεργασία με τον Καθηγητή του Τμ. Χημικών Μηχανικών Β. Στιβανάκη και με την παρότρυνση του Αναπληρωτή Πρύτανη Υποδομών και Αειφορίας, Καθηγητή Γ. Αγγελόπουλου. Σε εκδήλωση παρουσίασης των προγραμμάτων αυτών που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 2/10/2014 στα Αρσάκεια Σχολεία, παρευρέθηκαν η Πρύτανις, Καθ. Β. Κυριαζοπούλου, και ο Αναπληρωτής Πρυτάνεως, Καθ. Ν. Καραμάνος, οι οποίοι εξέφρασαν την ευχή η συνεργασία αυτή να επεκταθεί σε όσα περισσότερα σχολεία της περιοχής μας γίνεται και να αγκαλιαστεί, παράλληλα, από όλα τα Τμήματα του Πανεπιστημίου. Τόνισαν, επίσης, ότι επιθυμία του Πανεπιστημίου Πατρών αποτελεί να το γνωρίσουν εκ των έσω οι μαθητές των Λυκείων, για να τους υποδεχθούμε, στη συνέχεια, ως φοιτητές στα Τμήματα της επιλογής τους.

Πάτρα, 3 Οκτωβρίου 2014
Από την Πρυτανεία και το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων