Δελτίο Τύπου Πρυτανείας #4

Κτίριο Διοίκησης Α Πανεπιστημίου Πατρών

Στο πλαίσιο της τακτικής ενημέρωσης για τα θέματα της πανεπιστημιακής κοινότητας, ακολουθεί εβδομαδιαίο Δελτίο Τύπου της Πρυτανικής Αρχής.

Δελτίο Τύπου #4
Πρυτανείας Πανεπιστημίου Πατρών

ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Σχετικά με το πρόβλημα που ανέκυψε με τη μετακίνηση στη γραμμή Πάτρα – Πανεπιστήμιο τις ώρες αιχμής, λόγω του πλήθους των μετακινούμενων φοιτητών, η Πρυτανεία του Πανεπιστημίου Πατρών συζήτησε με το Δ.Σ του «Αστικού ΚΤΕΛ Πάτρας ΑΕ» και το ζήτημα αντιμετωπίστηκε άμεσα. Δρομολογήθηκαν περισσότερα λεωφορεία, τα οποία μάλιστα ξεκινούν από διαφορετικά σημεία της πόλης, ενώ ετέθη από πλευράς Πανεπιστημίου και το θέμα της ποιότητας, υγιεινής και ασφάλειας της μετακίνησης των φοιτητών, καθώς δεν διαθέτουν κλιματισμό / θέρμανση όλα τα οχήματα της γραμμής. Παράλληλα, εστάλη έγγραφο προς τον Δήμαρχο κ. Πελετίδη σχετικά με την κατασκευή στεγάστρων στις στάσεις του αστικού ΚΤΕΛ, για την ασφαλέστερη και ευπρεπή αναμονή των φοιτητών.

ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΚΤΙΡΙΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & Τ/Υ

Σύμφωνα με ενημέρωση που έγινε προς την Πρυτανεία του Πανεπιστημίου από τον Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής, Καθ. Οδ. Κουφοπαύλου και τον Πρόεδρο του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Καθ. Γ. Γιαννακόπουλο, το κτίριο του συγκεκριμένου Τμήματος τελεί υπό κατάληψη από ομάδα φοιτητών από σήμερα, 10 Οκτωβρίου 2014 και για μία εβδομάδα, με συνακόλουθη αναστολή κάθε εκπαιδευτικής, ερευνητικής και διοικητικής δράσης. Σε συνέχεια της παραπάνω ενημέρωσης, η Πρύτανις εξέδωσε σχετική ανακοίνωση προς όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, στην οποία αναφέρονται και τα εξής: «Η κατάληψη δεν θεωρείται δημοκρατική πράξη, διότι εμποδίζει την ελεύθερη πρόσβαση στην ακαδημαϊκή κοινότητα και την εκπαιδευτική διαδικασία. Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με τον νόμο, το εξάμηνο έχει 13 εβδομάδες εκπαίδευσης και διδασκαλίας. Σε περίπτωση που χαθούν ώρες διδασκαλίας, τίθεται σε κίνδυνο τόσο το εξάμηνο όσο και η εξεταστική περίοδος».

ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ

Ενεργοποιήθηκε την εβδομάδα αυτή η υπηρεσία του Ψηφιακού Πρωτοκόλλου στο Πανεπιστήμιο. Η ενέργεια αυτή αποτελεί ένα ακόμα βήμα προς την ηλεκτρονική ψηφιοποίηση και ενοποίηση σχεδόν όλων των ακαδημαϊκών, οικονομικών και διοικητικών διεργασιών του Ιδρύματος.

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ

Την Πέμπτη, 9/10/2014, πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνεδρίαση της Συγκλήτου της νέας Πρυτανικής Αρχής, η οποία και ολοκλήρωσε όλα τα θέματα της ημερήσιας διάταξης, ενώ αποφάσισε ότι οι τακτικές συνεδριάσεις του σώματος θα πραγματοποιούνται πλέον την πρώτη Πέμπτη κάθε μήνα, και ώρα 9.00 π.μ. Στο διάλλειμα της συνεδρίασης έγινε παρέμβαση από δυο φοιτητικές ομάδες, οι οποίες και εξέθεσαν προς τη Σύγκλητο προβλήματα σχετικά με την εκπαίδευσή τους, τη σίτιση και τη στέγαση.

ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΡΟΜΑ

Το τελευταίο διάστημα υπήρξαν πολλές καταγγελίες φοιτητριών, φοιτητών και γονέων για συχνά περιστατικά παραβατικότητας από τους Ρομά μέσα στην πανεπιστημιακή κοινότητα. Σε συνέχεια των καταγγελιών, η Πρυτανεία προχώρησε σε έγγραφη και προφορική ενημέρωση της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας αλλά και του ιδίου του Περιφερειάρχη κ. Απ. Κατσιφάρα, προκειμένου να προχωρήσει στις άμεσα απαιτούμενες ενέργειες για τον καταυλισμό των Ρομά που έχει δημιουργηθεί στον ποταμό Χάραδρο, στην είσοδο της Πανεπιστημιούπολης.

ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΦΑΤΟΥΡΟΥ ΣΕ ΕΠΙΤΙΜΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΑ

Το απόγευμα της Τετάρτης, 8/10/2014, αναγορεύτηκε σε Επίτιμο Διδάκτορα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών ο Ομότιμος Καθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, αρχιτέκτονας Δημήτριος Φατούρος. Η αναγόρευση του κ. Φατούρου έγινε μετά από πρόταση του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, ως ένδειξη τιμής για τα 60 χρόνια δημιουργικής προσφοράς του στην υπηρεσία της Αρχιτεκτονικής. Η περιένδυση του κ. Φατούρου έγινε μέσα σε κλίμα συγκινητικής ατμόσφαιρας και πλήθος κόσμου, καθώς το παρόν έδωσαν σύσσωμο το Τμήμα Αρχιτεκτονικής, πολλά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, φοιτητές, αρχιτέκτονες, μηχανικοί και πολίτες της Πάτρας. Το έργο και την προσωπικότητα του τιμώμενου παρουσίασε ο Καθηγητής και Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Ηλ. Κωνσταντόπουλος, ενώ ο κ. Φατούρος μετά την αναγόρευσή του έδωσε ομιλία με τίτλο «Η συνεχής αναζήτηση», στην οποία περιέγραψε τους σύγχρονους προβληματισμούς που βρίσκονται στον πυρήνα του έργου της αρχιτεκτονικής. Η αρχιτεκτονική βρίσκεται πάντοτε μπροστά σε λιγότερο ή περισσότερο γνωστές συνθήκες και σε καινούριες σε διάφορα στάδια, οι οποίες τις τελευταίες δεκαετίες μεταβάλλονται με πυκνότητα και ένταση. Αυτές οι έντονες μεταβολές που αφορούν τα μέσα και τις τεχνικές πραγματοποίησης της αρχιτεκτονικής επηρεάζουν άμεσα τις διανθρώπινες σχέσεις, και διαμορφώνουν τους τρόπους επιβίωσης και συμβίωσης του ανθρώπου στον χώρο. Οι νέες πραγματικότητες είναι η πολύτιμη ευκαιρία για την επανανάγνωση προηγούμενων διαδρομών και την κατανόηση των διαφορετικών συνθηκών που αναπτύσσονται σήμερα για την κατοίκηση του χώρου από την ανθρώπινη κοινότητα.

Πάτρα, 10 Οκτωβρίου 2014

Από την Πρυτανεία και το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων