Ο Νοέμβριος 2014 στο Πανεπιστήμιο

• 1 Νοεμβρίου 2014, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών (ΣΠΚ ΠΠ), το TEDxUPatras διοργανώνει σεμινάριο με θέμα «Πέρα από το γνωστό». Ώρα έναρξης: 09:00.

• 1 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, η Κινηματογραφική Λέσχη παρουσιάζει σε ζωντανή μετάδοση την Όπερα «Κάρμεν» του Ζορζ Μπιζέ, από τη Μετροπόλιταν Όπερα της Ν. Υόρκης. Ώρα έναρξης: 18:55. Τιμή εισιτηρίου 18 ευρώ μειωμένο 13 ευρώ.

• 3 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, το 33o Φεστιβάλ Πάτρας 2014 παρουσιάζει το κρατικό μπαλέτο Μόσχας «Ο Καρυοθραύστης». Ώρα έναρξης: 20:30.

• 4 -5 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, το τμήμα Φιλολογίας διοργανώνει διήμερο αφιέρωμα στον Γιάννη Σκαρίμπα. Την πρώτη μέρα παρουσιάζεται η θεατρική παράσταση «Το θείο τραγί» σε σκηνοθεσία  κι ερμηνεία του Τάσου Δαρδαγάνη και της Μαρίας Φλωράτου. Η παράσταση αυτή γίνεται εκτάκτως και μόνο για το Πανεπιστήμιο Πατρών με δωρεάν είσοδο, στα πλαίσια των 50 χρόνων από την ίδρυσή του. Ώρα έναρξης: 20:00. Την δεύτερη μέρα στον ίδιο χώρο πραγματοποιείται Ημερίδα αφιερωμένη στο έργο του Γιάννη Σκαρίμπα. Ώρα έναρξης: 9:30.

• 5 Νοεμβρίου 2014, στην Διακίδειο Σχολή Λαού Πατρών, θα μιλήσει ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Φασόης Σ.Δ. με θέμα «Καππαδοκία: μεταξύ γής και ουρανού».  Ώρα έναρξης: 19:30.

• 6 -9 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, ο Κλάδος Συμβουλευτικής Ψυχολογίας (ΣυΨ) της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρείας (ΕΛΨΕ), σε συνεργασία με το  Εργαστήριο Συμβουλευτικής ΠΤΔΕ, το Τ.Ε.Ε.Α.Π.Η. του Πανεπιστημίου Πατρών και το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας, Συμβουλευτικής & Έρευνας του Π.Τ.Δ.Ε. Ιωαννίνων, διοργανώνουν το 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Συμβουλευτικής Ψυχολογίας με θέμα: «Συμβουλευτική Ψυχολογία: Σύγχρονες τάσεις, μελλοντικοί προσανατολισμοί». Ώρα έναρξης: 16:00.

• 7 Νοεμβρίου 2014, στην Αγορά Αργύρη, η Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδος (Ε.Ε.Φ.Ι.Ε) με αφορμή την συμπλήρωση 21 χρόνων από την ίδρυσή της διοργανώνει το Forum: Medical Careers Day – Ιατρική Έρευνα και Ειδικότητα. Πρόκειται για ένα Forum, το οποίο έχει δομηθεί πάνω σε δύο κύριους άξονες, την έρευνα στο χώρο της Ιατρικής και την επιλογή της Ιατρικής Ειδικότητας. Ώρα έναρξης: 15:30, είσοδος ελεύθερη.

• 11 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, διοργανώνεται εκδήλωση για την υποδοχή των πρωτοετών φοιτητών του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών. Ώρα έναρξης: 12:00.

• 12 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, η Δημιουργία Δικτύου Συνεργατών Π.Π. "Εκπαίδευση των Παιδιών Ρομά" διοργανώνει ημερίδα με θέμα: «ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΡΟΜΑ: Δράσεις, Εμπειρίες, Εκτιμήσεις και Προοπτικές». Ώρα έναρξης: 9:00

• 12 Νοεμβρίου 2014, στο ξενοδοχείο Astir, η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία (Παράρτημα Πάτρας) υπό την Αιγίδα του Ιατρικού Συλλόγου Πάτρας, της Ιατρικής Εταιρείας Δυτικής Ελλάδας και Πελοποννήσου και της Γηριατρικής – Γεροντολογικής Εταιρείας Ν/Δ Ελλάδος διοργανώνουν ημερίδα με θέμα: «Καρκίνος και Ζωή». Ώρα έναρξης: 17:00. Είσοδος ελεύθερη.

• 14 -16 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, η Ελληνική Εταιρεία Μελέτης της Οστεοσύνθεσης διοργανώνει σεμινάριο με θέμα:  «Fragility Fractures Course».

• 14 -16 Νοεμβρίου 2014,  στο  ξενοδοχείο Achaia Beach,το Ελεύθερο Πανεπιστήμιο Πολιτών και το Κέντρο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης διοργανώνει το18ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ «ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ, ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ». Το κόστος συμμετοχής στο συνέδριο είναι: 50 Ευρώ για τους εισηγητές και  20 Ευρώ για τους ακροατές.

• 14 - 16 Νοεμβρίου 2014, στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστήμιου Πατρών, το Εργαστήριο Διδακτικής των Θετικών Επιστημών του ΤΕΕΑΠΗ του Πανεπιστημίου Πατρών και το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστήμιου Πατρών διοργανώνει το 8οΠανελλήνιο Συνέδριο Ιστορίας, Φιλοσοφίας και Διδακτικής. Συνδρομές Εισηγητές/Μέλη ΔΕΠ παν/μίων/ Ερευνητές: Έγκαιρη πληρωμή 30€/ Πληρωμή στην έναρξη 40€ Εκπαιδευτικοί: Έγκαιρη πληρωμή 20€ / Πληρωμή στην έναρξη 30€ Μεταπτυχιακοί φοιτητές: 15€, Προπτυχιακοί φοιτητές: 10€. Ώρα έναρξης: 14:00.

• 15 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, ο Σύλλογος "Μαχητές" διοργανώνει μουσικοθεατρική παράσταση.

• 16 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, το φωνητικό σύνολο Vocal διοργανώνει φιλανθρωπική συναυλία για την Μέριμνα με τίτλο Jazzmoods. Θα συμμετέχει και το συγκρότημα Groovin' high. Ώρα έναρξης: 20:30.

• 18 Νοεμβρίου 2014, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, το τμήμα Παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης υποδέχεται τους πρωτοετείς φοιτητές του. Ώρα έναρξης: 12:00

• 19 Νοεμβρίου 2014, στο ξενοδοχείο Patra Palace, η Επιτροπή Νοτιοδυτικής Ελλάδος της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρίας διοργανώνει ημερίδα με θέμα: «καρκίνος του πνεύμονα». Είσοδος δωρεάν. Ώρα έναρξης: 19:00.

• 19 -21 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών, σε συνεργασία με την ITS Ελλάς, διοργανώνει το Διεθνές Συνέδριο ITS 2014,με την υποστήριξη του Συλλόγου Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων.Ώρα έναρξης: 09:00.

• 22 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, η Αιματολογική κλινική του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει σεμινάριο με θέμα: «Λυσοσωμικά Αθροιστικά Νοσήματα. Η νόσος Niemann-Pick Τύπου C και η νόσος Gaucher 1».Ώρα έναρξης: 10:00.

•  28 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, το εργαστήριο Φυσικής και Ατμόσφαιρας του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει ημερίδα με θέμα: « Enorasis 7th project meeting». Ώρα έναρξης: 09:00.

• 28 -29 Νοεμβρίου 2014, στο ΣΠΚ ΠΠ, η Νεφρολογική κλινική του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει σεμινάριο με θέμα Διαταραχές της Οξεοβασικής Ισορροπίας και των Ηλεκτρολυτών. Ώρα έναρξης: 17:00.