«Ωρίωνας»: Αγάπη για την Αστρονομία

>>Ομαδική φωτογραφία του «Ωρίωνα» στην 6η πανελλήνια εξόρμηση ερασιτεχνών αστρονόμων. Φωτό του Θεόφιλου Στεργίου.

Τη 12η Νοεμβρίου, ημέρα Τετάρτη, βρεθήκαμε στην εκδήλωση: «Στρεβλή επιστήμη και διάφορες μωρότητες» που διοργάνωσε στην αίθουσα ΒΑ του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής ο «Ωρίωνας», ένας από τους πιο δραστήριους αστρονομικούς συλλόγους της χώρας, «γέννημα θρέμμα» του Πανεπιστημίου Πατρών, με ανησυχίες όμως που ξεπερνούν τα όριά του. Την ευθύνη της παρουσίασης είχε ο ψυχίατρος και αντιπρόεδρος του «Ωρίωνα», κος Θεόφιλος Στεργίου. Στην ανωτέρω εκδήλωση αναλύθηκε η σημασία της επιστήμης και του ορθολογισμού στη ζωή μας, ενώ παρουσιάστηκαν και σημαντικές βιντεοσκοπημένες διαλέξεις ερευνητών και διανοητών που τόνισαν μέσω παραδειγμάτων, ότι η ορθολογική κρίση είναι η μόνη λύση ενάντια στους αστικούς μύθους, τις δεισιδαιμονίες, την ομοιοπαθητική, τη μαγεία και πολλές άλλες παραπλήσιες αντιλήψεις που, σύμφωνα με τους ομιλητές, πλέουν μεταξύ ψευδοεπιστήμης και… βλακείας.

Μιλήσαμε με τον πρόεδρο του «Ωρίωνα», κ. Ανδρέα Παπαλάμπρου και μας έδωσε μία πλήρη περιγραφή των δράσεων του συλλόγου.

1) Πώς έγιναν τα «πρώτα βήματα» του «Ωρίωνα»;

Ο «Ωρίωνας» ιδρύθηκε το 2001 μετά από μια σύμπραξη πανεπιστημιακών και φοιτητών. Στο Πανεπιστήμιο Πατρών, ήδη πριν την ανωτέρω χρονολογία, πραγματοποιούνταν ορισμένες εκδηλώσεις που συνδέονταν με τον επιστημονικό τομέα της Αστρονομίας, οι οποίες, ωστόσο, κινούνταν σε ένα πιο θεωρητικό επίπεδο. Παράλληλα, υπήρχε και ένας πυρήνας φοιτητών, ο οποίος ενδιαφερόταν περισσότερο για την πρακτική πλευρά της αστρονομικής παρατήρησης με τηλεσκόπια. Και έτσι, η συνένωση αυτών των δύο πυρήνων είχε σαν αποτέλεσμα την ίδρυση ενός επιστημονικού συλλόγου/εταιρείας που έχει ως βασική του στόχευση την ανάδειξη και των δύο πλευρών του κλάδου μέσα από οργανωμένες πανεπιστημιακές δράσεις.

2) Ποιές είναι οι βασικές δραστηριότητες του «Ωρίωνα»;

Ο «Ωρίωνας» είναι ένας σύλλογος που δημιουργήθηκε από άτομα με αγάπη για την Αστρονομία. Ως εκ τούτου πάντα στο επίκεντρο των δραστηριοτήτων του βρίσκονται δράσεις σχετικές με την Αστρονομία και συγκεκριμένα την αστρονομική παρατήρηση, είτε με εξορμήσεις στα βουνά, όπου είναι σκοτεινοί οι ουρανοί, είτε μέσα στην πόλη, ώστε το κοινό να μπορέσει να γνωρίσει τα ουράνια αντικείμενα και να μάθει περισσότερα για την αστρονομία . Πέρα από τις παρατηρήσεις, μάς ενδιαφέρει και η θεωρητική πλευρά. Παραδίδουμε διαλέξεις κάθε δύο εβδομάδες, πολλές από τις οποίες έχουν θέμα την αστρονομία, είτε πρόκειται για θεωρητική, είτε παρατηρησιακή ή ακόμα και αστροφυσική. Ένας σκοπός που κυνηγάμε ιδιαίτερα τώρα τελευταία, είναι η προσπάθεια να διαφωτίσουμε το κοινό και να μεταδώσουμε έναν ορθολογικό και επιστημονικό τρόπο σκέψης.

3) Πώς μπορεί ένας φίλος της Αστρονομίας να γίνει μέλος του «Ωρίωνα» και ποιά τα πλεονεκτήματα της εγγραφής του;

Ο σύλλογός μας είναι ανοικτός για όλα τα μέλη της κοινωνίας. Δεν θέτουμε καμία προϋπόθεση γνώσης ή επιπέδου,  οποιουδήποτε τύπου, παρά μόνο την όρεξη να μάθουν και να ασχοληθούν με την επιστήμη. Δεν είναι ανάγκη κανείς να γίνει μέλος για να έρθει στις ομιλίες, ωστόσο, αν γίνει, μπορεί αφενός να ενισχύσει τους σκοπούς του συλλόγου, αφετέρου να συμμετέχει σε ορισμένες δραστηριότητες που προσφέρονται αποκλειστικά στα μέλη του, όπως σε εξορμήσεις, όπου μπορεί να χρησιμοποιήσει τα τηλεσκόπιά μας.Μπορεί, επίσης, να δανειστεί από τη δανειστική μας βιβλιοθήκη βιβλία αστρονομίας ή να έρθει στις προβολές ταινιών επιστημονικής φαντασίας και στη σχετική συζήτηση που κάνουμε για τα μέλη.  Η συμμετοχή στο σύλλογο είναι οικονομικά βατή για τον οποιονδήποτε. Είναι 20 ευρώ η εγγραφή και η συνδρομή ενός έτους ή 15 ευρώ για όσους είναι κάτω των 26.

4) Τί αστρονομικό εξοπλισμό διαθέτετε;

Ο σύλλογος διαθέτει ένα τηλεσκόπιο 8 ιντσών, διαθέσιμο σε όλα τα μέλη του για δανεισμό. Πέρα από αυτό, τα τακτικά μέλη του φέρουν αστρονομικό εξοπλισμό, που μπορεί να θεωρηθεί και επαγγελματικός και ο οποίος στο πλαίσιο της συνεργασίας των μελών του συλλόγου είναι πάντα διαθέσιμος για εκμάθηση ή παρατήρηση από κοινού με τα υπόλοιπα μέλη..

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.orionas.gr