Ο Φεβρουάριος 2015 στο Πανεπιστήμιο

• 04/02/2015, στο Ξενοδοχείο Patras Palace, η Επιτροπή Νοτιοδυτικής Ελλάδος της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρίας διοργανώνει ημερίδα με θέμα «Σπιρομέτρηση». Κεντρικός ομιλητής ο Καθηγητής Πνευμονολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Κωνσταντίνος Σπυρόπουλος. Ώρα έναρξης: 19:30.
  • 6/02/2015, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, το τμήμα Αρχιτεκτόνων διοργανώνει συνάντηση εργασίας του τμήματός του. Ώρα έναρξης: 10:00.
  • 7-08/02/2015, στο  Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, η Νευρολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Πατρών και η Ιατρική Εταιρεία Δυτικής Ελλάδας και Πελοποννήσου διοργανώνουν διημερίδα με θέμα «ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑΣ - Διημερίδα για τις Νεώτερες Εξελίξεις στη Θεραπεία Νευρολογικών Νοσημάτων». Ώρα έναρξης: 10:30.
  • 08/02/3015, στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, η Διεύθυνση Α/βάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Αχαϊας και το Τμήμα Αγωγής Υγείας διοργανώνουν, στα πλαίσια της Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2015, ημερίδα με θέμα «Γονείς, παιδιά, εκπαιδευτικοί, όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο». Ώρα έναρξης: 17:30, είσοδος ελεύθερη.
  • 08/02/2015, στην Αγορά Αργύρη, το Κέντρο Κοινοτικής Ψυχιατρικής και το Πρόγραμμα Ηώς, για την προαγωγή της ψυχικής υγείας παιδιών, εφήβων και νέων που χρηματοδοτεί το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, διοργανώνουν ημερίδα με θέμα «Το άγχος της καθημερινότητας». Ώρα έναρξης: 11:00.
  • 09/02/3015 & 13/02/2015, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Βιβλιοθήκης, η Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει δύο σεμινάρια με στόχο την παρουσίαση νέων εργαλείων για τη διευκόλυνση του ερευνητικού και διδακτικού έργου. Τα εργαλεία αυτά μπορούν να γίνουν αρωγοί στη αποτελεσματική συγγραφή ερευνητικών εργασιών, αλλά και στην καλύτερη εκτέλεση του διδακτικού έργου. Το πρώτο σεμινάριο έχει θέμα «Λογοκλοπή και Πνευματικά Δικαιώματα», ενώ το δεύτερο «Βιβλιογραφική Διαχείριση». Ώρα έναρξης των σεμιναρίων: 12:00. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να εγγράφονται στα σεμινάρια μέσω της σχετικής φόρμας που θα βρούν στο site της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου www.lis.upatras.gr.
  • 14/02/2015, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, η Κινηματογραφική λέσχη Πάτρας, με την υποστήριξη του Πανεπιστημίου Πατρών, παρουσιάζει σε ζωντανή μετάδοση τις παραστάσεις «Iolanta» του Pyotr Ilyich Tchaikovsky και «Bluebeard’s castle» του Béla Viktor János Bartók από την Metropolitan Opera της Νέας Υόρκης. Ώρα έναρξης: 19:30. Τιμή εισιτηρίου: 18 ευρώ και φοιτητικό ή κάτοχος κάρτας λέσχης: 13 ευρώ.
  • 17-18/02/2015, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών διοργανώνει το 21ο  Φοιτητικό Συνέδριο με θέμα «Επισκευές και ενισχύσεις Κατασκευών 2015». Ώρα έναρξης: 9:00.
  • 28/02/2015, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, το Ρευματολογικό τμήμα του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών διοργανώνει επιστημονική ημερίδα με θέμα «Νεώτερα στην παθογένεια και στην αντιμετώπιση της συστηματικής σκληροδερμίας». Ώρα έναρξης: 9:00.