Σαν σήμερα, τον Μάρτιο

>>Από την αναγόρευση του Έλληνα φιλοσόφου Κώστα Αξελού στις 18.2.1998. Διακρίνονται από δεξιά: ο τότε Αντιπρύτανης καθ. Ν. Ζούμπος, ο τότε Πρύτανης καθ. Σ. Αλαχιώτης, ο αείμνηστος Κ. Αξελός και η τότε Πρόεδρος του τμήματος Φιλοσοφίας καθ. Ι. Πατέλλη, Πηγή: http://diogeneia.lis.upatras.gr/items/show/213

Έναν πολυβραβευμένο και πολυμεταφρασμένο Έλληνα φιλόσοφο ή μάλλον στοχαστή, όπως ήθελε να τον αποκαλούν, τίμησε το Πανεπιστήμιό μας πριν από πολλά χρόνια. Στις 18 Μαρτίου του 1998, ο Κώστας Αξελός αναγορεύεται επίτιμος Διδάκτορας του Πανεπιστημίου Πατρών. Όραμα του Αξελού, κάτι το οποίο τον έκανε να λάβει ενεργό δράση τόσο στην Αντίσταση όσο και στην Αριστερά, σύμφωνα με συνέντευξη που παραχώρησε κάποτε στην κρατική τηλεόραση, ήταν η συγκρότηση μιας πολιτείας «που δε μένεις με μια θεωρητική σκέψη» και η οποία «με μια φωτισμένη πολιτική θα μπορούσε να αλλάξει την ιστορική μοίρα των ανθρώπων πανανθρώπινα, και να δημιουργήσει ένα και- νούργιο στυλ ζωής». Σήμερα, πέντε χρόνια μετά το θάνατό του, σε μια περίοδο, όπου η κρίση, κυρίως η ανθρωπιστική, έχει λάβει, όπως δείχνουν τα πράγματα, πολύ μεγάλες διαστάσεις, οι «Κωσταντίνοι Αξελοί» που γεννά η χώρα μας πρέπει να αναγνωρίζονται, να τιμώνται και να διακρίνονται, ώστε να λειτουργούν ως φάροι για την κοινωνία μας, η οποία δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να πάψει να ελπίζει! Το «καινούργιο» είναι εδώ, και μάς περιμένει να το αναζητήσουμε!