Αναγόρευση Επίτιμου Διδάκτορα

Ο Σουηδός Καθηγητής Βοτανικής Arne Strid, που για μισό αιώνα μελετά τη χλωρίδα της χώρας μας, θα αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας των Σχολών Θετικών Επιστημών και Πολυτεχνικής του Πανεπιστημίου Πατρών, μετά από πρόταση των Τμημάτων Βιολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος & Φυσικών Πόρων. Η τελετή αναγόρευσης του κ. Strid θα πραγματοποιηθεί το μεσημέρι της Τετάρτης, 1 Απριλίου 2015 (ώρα 12.00 μ.), στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου. Το έργο και την προσωπικότητα του τιμώμενου θα παρουσιάσει ο Πρόεδρος του Τμήματος Βιολογίας Καθηγητής Γρηγόριος Ιατρού και θα ακολουθήσει η αναγόρευση του τιμώμενου σε Επίτιμο Διδάκτορα από τους Κοσμήτορες των Σχολών, και η περιένδυσή του από την Πρύτανι. Η εκδήλωση της επιτιμοποίησης θα ολοκληρωθεί με την ομιλία του Καθηγητή A. Strid, με θέμα: «The Aegean flora from Theophrastos to the present».

Επισυνάπτεται η πρόσκληση / πρόγραμμα της εκδήλωσης, με το βιογραφικό τού τιμώμενου.

Επισυναπτόμενα:
Υπεύθυνος: