Αρμοδιότητες τμήματος Ηλεκτρομηχανολογικών Μελετών :

• Η σύνταξη Η/Μ Μελετών και τευχών δημοπράτησης των αντίστοιχων έργων.
  • Η μέριμνα και η προώθηση της διαδικασίας για την ανάθεση εκπόνησης μελετών σε τρίτους κατά την διαδικασία που ορίζουν οι σχετικές διατάξεις.
  • Η επίβλεψη, παρακολούθηση και έλεγχος των Η/Μ μελετών και των τευχών δημοπράτησης που εκπονούνται από συμβαλλόμενους με το Πανεπιστήμιο μελετητές, η υποβολή σχετικών εισηγήσεων στον προϊστάμενο της Δ/νσης και η μέριμνα για την έγκριση των πιστώσεων για την πληρωμή των αμοιβών και την εκπόνηση των μελετών.
  • Η μέριμνα σε συνεργασία με το Τμήμα Διοικητικής Υποστήριξης και την Νομική Υπηρεσία, για την σύνταξη συμβάσεων ανάθεσης εκπόνησης μελετών και εκτέλεσης έργων
  • Η μέριμνα για την σύνταξη και έγκριση ή αναθεώρηση πινάκων τελειωμάτων και τυπικών οικοδομικών εργασιών κτιριακών εγκαταστάσεων και η δημιουργία σχετικών αρχείων προδιαγραφών, αναλύσεων τιμών κ.λ.π.
  • Η συγκέντρωση και ο έλεγχος των δικαιολογητικών για τις δαπάνες της αρμοδιότητάς του και η προώθηση για πληρωμή τους στις οικονομικές υπηρεσίες.
  • Η τήρηση αρχείου των εκπονούμενων μελετών μέχρι της δημοπράτησης τους και υπογραφής της σύμβασής των αντίστοιχων έργων.

Υπεύθυνος

Προϊστάμενος: Ανδριώτης Θεόδωρος Μηχ. Μηχ. τηλ.: 2610 – 969699 email: andrioti@upatras.gr

Προσωπικό

Κοροντζής Δημήτριος Μηχ. Μηχ. τηλ.: 2610 – 969049 email: korontz@upatras.gr