Το Πανεπιστήμιό μας γιορτάζει τα 51α του γενέθλια

>>Η Πρύτανις κα. Βενετσάνα Κυριαζοπούλου και ο Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών Υποθέσεων κ. Νικόλαος Καραμάνος, μαζί με τους διακεκριμένους καλεσμένους της εκδήλωσης Κωνσταντίνο Λογαρά, Δημήτριο Κάββουρα, Ρέα Γαλανάκη και Διονύσιο Καρατζά.

Την Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2015, το Πανεπιστήμιό μας γιόρτασε στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο την 51η Επέτειο από την ίδρυσή του. Η εκδήλωση έγινε μέσα σε μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, με τη συμμετοχή λογοτεχνών και ανθρώπων του πνεύματος οι οποίοι είτε δρουν στην Πάτρα είτε έχουν άμεση σχέση με την πόλη μας. Έτσι, κατά την εκδήλωση το Πανεπιστήμιό μας τίμησε τους διακεκριμένους λογοτέχνες Ρέα Γαλανάκη, Δημήτριο Κάββουρα, Διονύσιο Καρατζά και Κωνσταντίνο Λογαρά. Στις αντιφωνήσεις τους, οι τιμώμενοι τόνισαν ιδιαίτερα τη σημασία των γραμμάτων και των τεχνών στη ζωή του Πανεπιστημίου, επισημαίνοντας ότι «Τιμήθηκαν τα γράμματα και οι τέχνες σε μια δύσκολη και σκληρή εποχή… Η εκδήλωση αυτή συνιστά μια ουσιώδη και συμβολική συνάντηση της επιστήμης με την τέχνη και ειδικότερα με τη λογοτεχνία...Το Πανεπιστήμιο Πατρών, με προσανατολισμό κυρίως στις Θετικές Επιστήμες και λιγότερο τις Θεωρητικές, που όμως, δείχνοντας το ενδιαφέρον του προς τους ανθρώπους του πνευματικού κόσμου, επιβεβαιώνει τον ουμανιστικό του χαρακτήρα…». Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με συναυλία Μουσικής Δωματίου από το Κουαρτέτο Εγχόρδων του Δημοτικού Ωδείου Πατρών του Πολιτιστικού Οργανισμού Δήμου Πατρέων. Ακούστηκαν έργα των W.A. Mozart, Pablo de Sarasate, G. Gerschwin, Ν. Σκαλκώτα και Θ. Κάββουρα. Έπαιξαν οι Μαριάννα Σαφάροβα (βιολί Ι), Άλλα Σελαλμαζίδη (βιολί ΙΙ), Ρόμπερτ Σμαγκούλοβ (βιόλα) και Νικολάι Κομισάροβ (βιολοντσέλο). Σολίστ ήταν ο Γιάννης Μαυρίδης (βιολί), ενώ συμμετείχε ο Βιλέν Καραπετιάν (Κοντραμπάσο). Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους πολλά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, εκπρόσωποι των Αρχών αλλά και πολλοί συμπολίτες μας.