Μαθήματα kick boxing στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο

Ένα ιδιαίτερο άθλημα προσφέρει φέτος το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Πατρών. Τα μαθήματα Kick Boxing είναι πλέον γεγονός για τους φοιτητές, το προσωπικό μας, αλλά και για τους φίλους εκτός Πανεπιστημίου! Κάθε Δευτέρα και Παρασκευή, στις 5:30μ.μ. - 6:30μ.μ., ο κ. Θανάσης Γκούβρας προπονεί εγγεγραμμένα και νέα μέλη του μαχητικού αυτού αθλήματος, το οποίο συνδυάζει πυγμαχία και λακτίσματα. Το Kick Boxing έλκει την καταγωγή του από την ταϋλανδέζικη πυγμαχία, ενώ περιλαμβάνει τα λακτίσματα από το καράτε και το ταεκβοντό. Προέρχεται από την Ιαπωνία και τη Βόρεια Αμερική και είναι ευρύτατα διαδεδομένο σε ολόκληρο τον κόσμο. Η μεγαλύτερη διοργάνωση του Kick Boxing, σε παγκόσμιο επίπεδο, είναι το Κ-1, το οποίο την Ελλάδα εκπροσωπεί ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μιχάλης Ζαμπίδης, που με τις νίκες του στο Ιαπωνέζικο και στο Αυστραλιανό Κ-1, έχει ενταχθεί ανάμεσα στους κορυφαίους kickboxers του κόσμου. Στο εν λόγω άθλημα, η συγκεκριμένου τύπου διαρκής εκγύμναση των μυών του σώματος συμβάλλει στη βελτίωση της ευελιξίας και στην απόκτηση ισορροπίας του ατόμου, ενώ συγχρόνως διδάσκει τον προπονούμενο τεχνικές αυτοάμυνας.