Πατρινό Καρναβάλι 2016.... και το ταξίδι της μαγείας συνεχίζεται!

Και έτσι κηρύχθηκε η έναρξη του Πατρινού Καρναβαλιού 2016, το Σάββατο 23 Ιανουαρίου. Όπως πάντα, αυτή περιελάμβανε ξεχωριστά μουσικά και καλλιτεχνικά δρώμενα– σήμα κατατεθέν του καρναβαλιού μας. Τα ‘Κρουστά της ειρήνης’ με 106 μουσικούς επί σκηνής, χορευτές και τραγουδιστές υπό τη μουσική επιμέλεια του κ. Τουλιάτου, έκλεψαν τις εντυπώσεις. Σε όλα τα μεγάφωνα της πόλης ηχούσε το γνωστό άσμα ‘Πατρινό Καρναβάλι για Πάντα’, το οποίο θα βρίσκεται στη no. 1 θέση των playlists όλων των djs για την υπόλοιπη καρναβαλική περίοδο. Έτσι, πιστοί και φέτος στο ραντεβού μας, όπως άλλωστε είχαμε συμφωνήσει στο 13ο τεύχος του μήνα Μαρτίου 2015 στην 9η σελίδα, ήμασταν όλοι εκεί ξεχνώντας καθετί θα μπορούσε να σταθεί εμπόδιο. ‘Η μέρα, η νύχτα, το κρύο (και είχε άφθονο), η ζέστη δεν έχει σημασία για μας’, γνωστοί στίχοι που όλοι μας ξανά και ξανά τραγουδήσαμε, συγκεντρωμένοι σε φοιτητικές παρέες το παγωμένο βράδυ της έναρξης με σκοπό να ξορκίσουμε το κρύο. Λες και η νύχτα μεταμφιέστηκε και αυτή σε βασίλισσα του πάγου. Δε μπορούσε να μεταμφιεστεί σε ήλιο λαμπρό; Όμως δεν πειράζει καθόλου, επειδή πολύ απλά η νύχτα έγινε μέρα από τα βεγγαλικά στον Πατραϊκό ουρανό και οι καρδιές των ανθρώπων ζεστάθηκαν από συναισθήματα συγκίνησης και χαράς αλλά και αναμνήσεων παλαιότερων αποκριάτικων στιγμών. Οπότε για ποιο κρύο συζητάμε; Εκατοντάδες παρέες καρναβαλιστών, με επάξια εκπροσώπηση του Πανεπιστημίου Πατρών, πήραν μία μικρή γεύση για ό,τι θα επακολουθήσει. Ειδικά για τους πρωτοετείς η πρωτόγνωρη αυτή εμπειρία θα στοιχειώσει τα φοιτητικά τους χρόνια. Τα γέλια, τα τραγούδια, οι χοροί, οι ευφάνταστες μεταμφιέσεις (όχι απαραίτητα πολυέξοδες), θα χαραχθούν στη μνήμη τους για να τους θυμίζει τις μοναδικές νεανικές στιγμές τους. Βέβαια, όπως όλα τα νομίσματα έχουν πάντα δύο όψεις, καλό είναι ο καθένας μας να αισθανθεί και να κατανοήσει τα μηνύματα που περνάει το Πατρινό Καρναβάλι. Να μεθύσει από αγάπη, χορό, ανεμελιά! Και - το βασικότερο όλων - να μην αφήσει τον εαυτό του να παρασυρθεί από τους πειρασμούς. Παν μέτρον άριστον.... Να ευχηθώ Καλό Καρναβάλι! Σε όλα να συμμετέχουμε με καρδιά και σύνεση!