Αναγόρευση Επίτιμου Διδάκτορα

Ο συμπολίτης μας, καθηγητής της Ψυχιατρικής Νίκανδρος Μπούρας, θα αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου μας, μετά από πρόταση του Τμήματος Ιατρικής, την Τετάρτη, 13 Απριλίου 2016 και ώρα 12.00 μ. στην Αίθουσα Τελετών. Ο Νίκανδρος Μπούρας, που γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Πάτρα, είναι ομότιμος καθηγητής της Ψυχιατρικής στο Ινστιτούτο Ψυχιατρικής, Ψυχολογίας και Νευροεπιστημών του King’s College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου. Υπήρξε από τους πρωτεργάτες της ψυχιατρικής μεταρρύθμισης στη Βρετανία και των προγραμμάτων αποασυλοποίησης και ανάπτυξης κοινωνικών υπηρεσιών ψυχικής υγείας στη κοινότητα. Το κλινικό, ερευνητικό, διδακτικό και ακαδημαϊκό του έργο, κυρίως στον τομέα της κοινωνικής ψυχιατρικής και στην τεκμηρίωση της αποτελεσματικότητας μοντέλων παροχής υπηρεσιών ψυχικής υγείας, είναι ευρύτατο. Έχει δημοσιεύσει πολλά επιστημονικά άρθρα και βιβλία, αρκετά από τα οποία μεταφράστηκαν σε διάφορες γλώσσες. Το έργο και την προσωπικότητα του τιμώμενου θα παρουσιάσει ο καθηγητής Ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου μας Φ. Γουρζής, και θα ακολουθήσει η αναγόρευση του τιμώμενου σε Επίτιμο Διδάκτορα από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας και η περιένδυσή του από την Πρύτανι. Η εκδήλωση της επιτιμοποίησης θα ολοκληρωθεί με την ομιλία του τιμώμενου, με θέμα: «Ψυχική Υγεία τον 21ο αιώνα».
Επισυνάπτεται το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Επισυναπτόμενα:
Υπεύθυνος: