Φοιτητικό Στεγαστικό Επίδομα Ακαδ. Έτους 2015-16

Φοιτητικό Στεγαστικό Επίδομα

«Στο υπ’αριθμ. ΦΕΚ 2993(τ.Β’/31.8.2017) δημοσιεύθηκε η ΚΥΑ με την οποία καθορίζεται η διαδικασία, οι όροι και ο έλεγχος των δικαιολογητικών χορήγησης του φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος.

Οι δικαιούχοι του φοιτητικού επιδόματος θα μπορούν να υποβάλουν την σχετική αίτηση ηλεκτρονικά σε κεντρική εφαρμογή που αναπτύχθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων και το ΕΔΕΤ.

Ειδικά για το ακαδημαϊκό έτος 2016-17 οι αιτήσεις θα υποβληθούν σε προθεσμία που θα ανακοινωθεί από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων.

Τα παρακάτω ισχύουν για δικαιούχους του Φοιτητικού Στεγαστικού Επιδόματος έως το ακαδ. έτος 2015-16»

Φοιτητικό Στεγαστικό επίδομα

Ακαδ. Έτους 2015-16

Με την υπ’αριθμ.88663/21/31.5.2016 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων, μπορούν οι δικαιούχοι του φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος να καταθέτουν τα δικαιολογητικά στην Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας.

Στους προπτυχιακούς φοιτητές, Έλληνες υπηκόους ή υπηκόους άλλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, χορηγείται ετήσιο στεγαστικό επίδομα χιλίων (1.000) €.
Οι δικαιούχοι του φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος υποβάλλουν σχετική αίτηση − υπεύθυνη δήλωση, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τις εργάσιμες ημέρες και ώρες 10.00π.μ.-1.00μ.μ.,ως εξής:
• Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στην πόλη της Πάτρας στη Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας (κτίριο Πρυτανείας, ισόγειο).
• Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στην πόλη του Αγρινίου στο γραφείο Φοιτητικής Μέριμνας (Γ. Σεφέρη 2, Β’ κτίριο-κα Μαρία Στεργίου τηλ.2641074169).
Η Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας ελέγχει την πληρότητα των δικαιολογητικών και τα προωθεί στην Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου (Υ.Δ.Ε.) της μόνιμης κατοικίας του δικαιούχου, για την έκδοση του σχετικού Χρηματικού Εντάλματος.
Στις περιπτώσεις όπου δικαιούχος του επιδόματος είναι ο ίδιος ο φοιτητής, αρμόδια είναι η Υ.Δ.Ε. του νομού, στον οποίο εδρεύει το Εκπαιδευτικό Ίδρυμα και συγκεκριμένα η Υ.Δ.Ε. Νομού Αχαϊας.
Για τη χορήγηση του στεγαστικού επιδόματος των φοιτητών, δεν τίθεται προθεσμία για την υποβολή της σχετικής αίτησης.
Οι δικαιούχοι μπορούν να υποβάλουν την αίτηση για τη χορήγηση του εν λόγω επιδόματος οποτεδήποτε μέχρι την παραγραφή της κατά του Δημοσίου απαίτησής του, προσκομίζοντας το απαιτούμενο εκκαθαριστικό σημείωμα φόρου εισοδήματος του φορολογικού έτους για το οποίο ζητείται η εισοδηματική ενίσχυση.
Συγκεκριμένα, οι δικαιούχοι του στεγαστικού επιδόματος ακαδ. έτους 2015-2016, μπορούν να υποβάλουν τη σχετική αίτηση, όταν θα έχουν στη διάθεσή τους το εκκαθαριστικό σημείωμα φόρου εισοδήματος του φορολογικού έτους 2015 (εισοδήματα 2015).

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με την Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας στα τηλ. 2610997968, 2610997969, 2610997970.

Χρήστες: