Προκήρυξη υποτροφιών «Ανδρέας Μεντζελόπουλος για προπτυχιακές σπουδές

Προκηρύσσονται οι κάτωθι υποτροφίες οι οποίες υποστηρίζονται από την οικογένεια Ανδρέα Μεντζελόπουλου και αφορούν τους φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών.

1. Για Προπτυχιακές Σπουδές

Προκηρύσσονται 30 υποτροφίες των 5.000 €/έτος για πρωτοετείς (νέο-εισαχθέντες το 2016) οικονομικά ασθενέστερους φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών. Η υποτροφία συνεχίζεται σε όλα τα έτη σπουδών, εφόσον ο υπότροφος έχει καλή απόδοση στις σπουδές του. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις οι υποτροφίες χορηγούνται και σε φοιτητές οι οποίοι ξεκινούν το δεύτερο ή και το τρίτο έτος σπουδών και οι οποίοι έχουν σοβαρή οικονομική ανάγκη. Στην περίπτωση αυτή οι φοιτητές θα πρέπει να έχουν περάσει όλα τα μαθήματα των προηγούμενων ετών.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται στο Γενικό Πρωτόκολλο του Πανεπιστημίου Πατρών μέχρι την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2016.

Η αίτηση υποβολής και τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι διαθέσιμα εδώ.

Υπεύθυνος:
Διαχειριστής Υποτροφιών Καθηγητής Βασίλειος Αναστασόπουλος