Η χορωδία του Πανεπιστημίου μας αποσπά χειροκροτήματα

>>Στιγμιότυπο από τη συναυλία

Η Τετράφωνη Χορωδία του Πανεπιστημίου Πατρών συμμετείχε με επιτυχία στο 5ο Φεστιβάλ Χορωδιών του Δήμου Παπάγου-Χολαργού που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 5 Νοεμβρίου,
στο Αμφιθέατρο «Μίκης Θεοδωράκης» του Δήμου. Παρουσιάστηκαν τα  παρακάτω έργα:
1. Στ’ Άλογα, Θ. Αντωνίου, Β. Ανδρεόπουλος.
2. Της Ξενιτιάς, Μ. Θεοδωράκης, Ερ. Θαλασσινός. Επεξεργασία: Λ. Γερονίκου.
3. Χάρτινο το φεγγαράκι, Μ. Χατζιδάκις, Ν. Γκάτσος. Επεξεργασία: Λ. Γερονίκου.
4. Τango to Evora/Νεφέλη, L. McKennitt, X. Αλεξίου. Επεξεργασία: Λ. Γερονίκου.
5. Hijo de la Luna, J.M. Cano. Επεξεργασία Θ. Λουζιώτης.
6. Blue Moon, R. Rodgers, L. Hart. Επεξεργασία: J. Althouse, σε διδασκαλία-διεύθυνση της κυρίας Λίνας Γερονίκου. Στο πιάνο συνόδευσε η κ. Ελένη Παπαπροκοπίου.
Η χορωδία απέσπασε το παρατεταμένο χειροκρότημα του κοινού και θερμές κριτικές για την παρουσία της στο φεστιβάλ, στο οποίο επίσης συμμετείχαν η Χορωδία του Δήμου Παπάγου-Χολαργού, η Χορωδία Διονύσου «Σεμέλη» και η Πολυφωνική Χορωδία Μητροπολιτικού Ωδείου Λειβαδιάς. Την εκδήλωση μεταξύ άλλων τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Παπάγου-Χολαργού και δημοτικοί σύμβουλοι, καθώς και ο μαέστρος κ. Νιάρχος κι η υψίφωνος κ. Θρασυβουλίδου, οι οποίοι συνεχάρησαν τη μαέστρο για την άρτια παρουσία της χορωδίας.