Σαν σήμερα

Με αφορμή τη συμπλήρωση 20 χρόνων λειτουργίας του Διατμηματικού Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Ιατρική Χημεία: Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Φαρμακευτικών Προϊόντων» των Τμημάτων Χημείας και Φαρμακευτικής, το 2002 διεξήχθη στο Πανεπιστήμιο Πατρών Συνέδριο Ιατρικής Χημείας. Στο Συνέδριο συμμετείχαν πληθώρα διακεκριμένων ερευνητικών συνεργατών από τις ΗΠΑ, Γερμανία, Σλοβενία, Αυστραλία, το Ινστιτούτο Παστέρ, το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, το Θεαγένειο Αντικαρκινικό Ινστιτούτο και από τα Τμήματα Χημείας, Φαρμακευτικής, Βιολογίας και Ιατρικής των Πανεπιστημίων Πατρών, Θεσσαλονίκης, Ιωαννίνων και Αθηνών.

Τα θέματα που παρουσιάστηκαν αφορούσαν νέες μεθοδολογίες σχεδιασμού, σύνθεσης, ανάλυσης και βιολογικής αξιολόγησης ενώσεων με φαρμακολογικό ενδιαφέρον, καθώς και προϊόντα που αναπτύσσονται στα Τμήματα Χημείας και Φαρμακευτικής ή από συνεργάτες του δικτύου. Στη διάρκεια του Συνεδρίου τιμήθηκε ο Καθηγητής Χρ. Πλατσούκας, Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Temple της Πενσυλβάνιας των ΗΠΑ, για την προσφορά του στην Ιατρική Επιστήμη και ειδικότερα στη Μοριακή Βιολογία και Ανοσολογία. Ο κ. Πλατσούκας είναι απόφοιτος του Πανεπιστημίου Πατρών.