<<Οι εσωτερικές υποδομές του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου

Το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο στο πλαίσιο του αθλητικού προγραμματισμού του 2006, πραγματοποίησε την 1η Αθλητική Ημέρα του Πανεπιστημίου Πατρών. Η εκδήλωση έχει καθιερωθεί ως θεσμός τα τελευταία 11 χρόνια για την Πανεπιστημιακή κοινότητα, αναδεικνύοντας τις αξίες του αθλητισμού και την ωφέλεια της καθημερινής άσκησης, και προωθώντας έτσι ενεργά την αθλητική δραστηριότητα μέσω του Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος της πόλης μας.
Η συμμετοχή φοιτητών, φοιτητριών, προσωπικού του Πανεπιστημίου Πατρών αλλά και φίλων του αθλητισμού κάθε χρόνο είναι μαζική. Διεξάγονται τουρνουά και τελικοί αγώνες σε πλήθος αγωνισμάτων, όπως: Καλαθοσφαίρισης, Αερόβιας Γυμναστικής, Ποδοσφαίρου, Ανώμαλου Δρόμου 3.000μ., καθώς και επίδειξη Ελληνικών χορών από φοιτητές και φοιτήτριες της ομάδας χορού του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.