Εκδημία Καθηγητή

Με θλίψη αναγγέλλουμε την απώλεια ενός επίλεκτου μέλους της Πανεπιστημιακής μας Κοινότητας, του καθηγητή Ιωάννη Τρυπαναγνωστόπουλου. Ο εκλιπών υπήρξε μια εμβληματική προσωπικότητα του Τμήματος Φυσικής για πολλές δεκαετίες. Στο Τμήμα αυτό σπούδασε, εκπόνησε τη διδακτορική του διατριβή και, ήδη από το 1978, διορίστηκε σε αυτό ως Βοηθός. Υπήρξε ένας πρωτοπόρος επιστήμονας και ανήσυχος ερευνητής, αλλά και ένας εξαιρετικός δάσκαλος για πολλές γενιές φοιτητών της Σχολής Θετικών Επιστημών, με υψηλό ακαδημαϊκό ήθος. Παράλληλα με την επιστήμη, η ξεχωριστή, πολύπλευρη και ταλαντούχα προσωπικότητά του εκφράστηκε και στον χώρο της τέχνης. Εκθέσεις του, ζωγραφικής και φωτογραφίας, φιλοξενήθηκαν στο Πανεπιστήμιό μας, την Ελλάδα και το εξωτερικό, ενώ ασχολήθηκε με το θέατρο και τον κινηματογράφο, συμμετέχοντας σε καλλιτεχνικά εργαστήρια.

Η εξόδιος ακολουθία θα ψαλεί αύριο, Πέμπτη 20 Απριλίου 2017 και ώρα 16.00 στον Πανεπιστημιακό Ιερό Ναό των Τριών Ιεραρχών. Η οικογένεια του εκλιπόντος επιθυμεί αντί στεφάνων, όσοι επιθυμούν να ενισχύσουν οικονομικά τους «Γιατρούς Χωρίς Σύνορα».

Εκφράζουμε τα θερμά και ειλικρινή συλλυπητήρια του Πανεπιστημίου Πατρών στην οικογένεια και τους οικείους του.

Η Πρύτανις
Βενετσάνα Ε. Κυριαζοπούλου