Το μάθημα ελληνικού πολιτισμού στους φοιτητές Erasmus+ από το Εργαστήριο Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού

>>Μάθημα ελληνικών χορών

Το Εργαστήριο Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού βρίσκεται στο δεύτερο έτος ακαδημαϊκής λειτουργίας του, προσφέροντας μαθήματα ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού. Στο χειμερινό εξάμηνο του 2017-2018, 35 φοιτητές και φοιτήτριες του προγράμματος Erasmus+ παρακολούθησαν μαθήματα ελληνικών και περίπου 25 φοιτητές και φοιτήτριες παρακολούθησαν το μάθημα του ελληνικού πολιτισμού. Επίσης ξεκίνησαν για πρώτη φορά μαθήματα σε αλλοδαπούς, δημιουργώντας μικρές ομάδες διδασκαλίας της ελληνικής ως ξένης/δεύτερης γλώσσας.
Το μάθημα του ελληνικού πολιτισμού προς τους διεθνείς φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου είναι σπονδυλωτό και αυτή τη φορά είχε κυρίως βιωματικό χαρακτήρα, στοχεύοντας να φέρει κοντά το Πανεπιστήμιο με την πόλη της Πάτρας. Το μάθημα ξεκίνησε με δύο διαλέξεις της κ. Σιμώνη (Αρχαιολόγος, ΕΔΙΠ Τμήματος Γεωλογίας) για τους σταθμούς του ελληνικού πολιτισμού και την ιστορική συνέχεια της Πάτρας. Στη συνέχεια, με τη συνδρομή του Επίκουρου Καθηγητή κ. Στελλάκη (ΤΕΕΑΠΗ), οι φοιτητές και οι φοιτήτριες επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο και την πόλη, ακολουθώντας τη διαδρομή του Παυσανία. Στο Ρωμαϊκό Ωδείο απήγγειλαν στη σκηνή ποιήματα ή αποσπάσματα μεγάλων λογοτεχνών, όπως του Γκαίτε, Λόρκα, Δάντη κ.ά. στη μητρική τους γλώσσα. Από την κ. Λοτσάρη-Γρουμπού (ΕΕΠ στο Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών) έμαθαν για τις ελληνικές λέξεις που ενσωματώθηκαν στο λεξιλόγιο της μητρικής τους γλώσσας και απόκτησαν την ικανότητα να τις διακρίνουν. Η Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Παπαγεωργίου (Τμήμα Θεατρικών Σπουδών) ανέλαβε για άλλη μια φορά, σε συνεργασία με τον γνωστό καραγκιοζοπαίχτη κ. Αγραφιώτη, να μυήσει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες στο παραδοσιακό θέατρο σκιών. Κατά την επίσκεψή τους στην Εστία Επιστημών, γνώρισαν την Αριστοτέλεια λογική μέσα από παιχνίδια και γρίφους, ενώ μέσα από τη διάλεξη του Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Χόνδρου (Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Αεροναυπηγών) απόλαυσαν την τρισδιάστατη παρουσίαση του Αρχαίου Θεάτρου και του από μηχανής θεού στο Μουσείο Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου, όπου και ξεναγήθηκαν από το προσωπικό του Μουσείου. Για πρώτη φορά επίσης το μάθημα ελληνικού πολιτισμού περιελάμβανε τη μεσογειακή διατροφή. Η διάλεξη οργανώθηκε με τη σημαντική συμβολή της κ. Τρουμπούνη (καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας στο Γυμνάσιο Καστριτσίου). Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες γνώρισαν τα βασικά χαρακτηριστικά της μεσογειακής διατροφής και δοκίμασαν παραδοσιακά και τοπικά προϊόντα. Η συγκεκριμένη διάλεξη προβλήθηκε από την εφημερίδα ‘Πελοπόννησος’. Τέλος, διδάχτηκαν παραδοσιακούς χορούς υπό την έμπειρη καθοδήγηση του κ. Μικρώνη (ΕΕΠ Φυσικής Αγωγής) και ήρθαν σε επαφή με το ελληνικό σχολείο και τα έθιμα των Χριστουγέννων, επισκεπτόμενοι το Γυμνάσιο Καστριτσίου.
[Άννα Ρούσσου και Ελένη Γεωργουδάκη, Εργαστήριο Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού]