Ο Δημήτριος Μιχαηλίδης Επίτιμος Διδάκτορας

Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου, ο Καθηγητής Ιατρικής κ. Δημήτριος Μιχαηλίδης αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, κατόπιν πρότασης του Τμήματος Ιατρικής. Ο κ. Μιχαηλίδης γεννήθηκε στο Κάιρο από Έλληνες γονείς και ολοκλήρωσε τις σπουδές του στην Αγγλία, στο University of London. Εστιάζει στην πρόληψη των αγγειακών νόσων και στα λιπίδια. Το ερευνητικό του έργο αφορά στα λιπίδια και τη θρόμβωση. Ο Καθηγητής Παθολογίας-Ενδοκρινολογίας του Τμήματος Ιατρικής, κ. Θ. Αλεξανδρίδης, παρουσίασε την προσωπικότητα και το έργο του τιμώμενου. Η αναγόρευση σε Επίτιμο Διδάκτορα πραγματοποιήθηκε από τον Κοσμή-τορα της Σχολής, Καθηγητή Δ. Καρδαμάκη, και η περιένδυσή του έγινε από την Πρύτανι, Καθηγήτρια Β. Κυριαζοπούλου. Στο τέλος της εκδήλωσης, ο κ. Μιχαηλίδης έδωσε διάλεξη με θέμα: «An example of collaborative research with Greece-what can we learn from that?». Θερμά συχγαρητήρια!