Μάιος με την χορωδία του Πανεπιστημίου μας

Η χορωδία του Πανεπιστημίου μας συμμετείχε στον Εορτασμό των 50 χρόνων του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών (ΗΜΤΥ) της Πολυτεχνικής Σχολής. Στην εκδήλωση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Μικρό Αμφιθέατρο του Συνεδριακού και Πολιτιστικού Κέντρου του Πανεπιστημίου Πατρών στις 28 Μαρτίου 2017, η χορωδία παρουσίασε ένα σύντομο πρόγραμμα υπό τη Διεύθυνση της μαέστρου Λίνας Γερονίκου και με τη συνοδεία, στο πιάνο, της Ελένης Παπαπροκοπίου. Η χορωδία συνεχίζει τις πρόβες της με εντατικούς ρυθμούς, καθώς το επόμενο διάστημα θα συμμετέχει σε πληθώρα εκδηλώσεων. Στις 14 Μαΐου προγραμματίζει, σε συνεργασία με τον Όμιλο Παραδοσιακών Χορών του Πανεπιστημίου, την κεντρική εκδήλωση της χρονιάς, ένα ταξίδι στην παράδοση με θέμα «Τραγούδια & Χοροί... Στεριανοί... Θαλασσινοί», στην κεντρική αίθουσα του Συνεδριακού Κέντρου. Στη συνέχεια, θα συμμετέχει στον ίδιο χώρο, στις 20 Μαΐου, σε εκδήλωση του Συλλόγου Κεφαλληνίων Πάτρας. Επίσης, η χορωδία έχει προσκληθεί να τραγουδήσει στο 20ο Χορωδιακό Φεστιβάλ Αιγίου, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 26 Μαΐου στο θέατρο «Ευτέρπη» της Φιλαρμονικής Αιγίου. Τέλος, στις 2 Ιουνίου πρόκειται να λάβει μέρος στο 9ο Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ Ναυπάκτου «Μίκης Θεοδωράκης», το οποίο έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα.