Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου

Το Εργαστήριο Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΕΕΓΠ) της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα βιβλίου στις 23 Απριλίου, οργάνωσε την Πέμπτη 26 Απριλίου 2018 εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές της Α' τάξης του Γυμνασίου Καστριτσίου. Στην εκδήλωση αυτή, ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Νεκτάριος Στελλάκης, παρουσίασε το βιβλίο του «Είμαι πρόσφυγας από την Κερύνεια». Το βιβλίο, το οποίο είχαν ήδη μελετήσει οι μαθητές στο πλαίσιο του μαθήματος Νεοελληνικής Λογοτεχνίας με τις καθηγήτριες τους Ελένη Παπαδοπούλου και Σοφία Μορώνη, πραγματεύεται το δύσκολο ταξίδι της εντεκάχρονης Ιόλης και της οικογένειάς της προς την ελεύθερη Κύπρο κατά την εισβολή του Αττίλα το 1974, την αναζήτηση του αγνοούμενου ήρωα πατέρα της και την τελική ανεύρεση της σωρού του μόλις το 2015. Με αφορμή την εκδήλωση, οι μαθητές «ταξίδεψαν» ψηφιακά στην Κύπρο, έμαθαν την πρόσφατη ιστορία της και παρακολούθησαν την ηρωίδα του βιβλίου, γυναίκα πια, να μιλάει για την εμπειρία της. Εκπόνησαν επίσης εργασίες σχετικές με την προσφυγιά και την αντιμετώπιση των προσφύγων από τους συνανθρώπους τους με αφορμή τη φράση του βιβλίου «ντροπή να ζητάς, αλλά ντροπή και να μη δίνεις». Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με τον συγγραφέα για το βιβλίο αλλά και για τη διαδικασία της συγγραφής. Όπως τους περιέγραψε ο κ. Στελλάκης, η συγγραφή είναι «μία μοναχική εργασία» με αβέβαιο αποτέλεσμα καθώς ο εκδότης μπορεί να εγκρίνει ή να απορρίψει το κείμενο. Ο συγγραφέας εξήγησε, επίσης, το ρόλο του εικονογράφου και του επιμελητή εκδόσεων. Προέτρεψε τέλος τους μαθητές να καταγράψουν και οι ίδιοι ιστορίες των προγόνων τους και να δοκιμάσουν να τις γράψουν, ανακαλύπτοντας έτσι τα ευεργετικά αποτελέσματα της συγγραφής.Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Νεκτάριο Στελλάκη για την εξαιρετική παρουσίαση και συζήτηση με τους μαθητές, τη Διευθύντρια του Γυμνασίου κα Μαριάνθη Σαρμονικά και τις φιλολόγους κυρίες Ελένη Παπαδοπούλου, Σοφία Μορώνη, Αθηνά Χριστοδούλου και Ρία Σούρα που συνόδεψαν τους μαθητές στην εκδήλωση, όπως και τους μαθητές της Α’ Γυμνασίου για το ενδιαφέρον τους και τη συμμετοχή τους. Τέλος, ευχαριστούμε το Τμήμα Φιλολογίας για τη φιλοξενία της εκδήλωσης.