Η Χορωδία του Πανεπιστημίου Πατρών

Μια από τις αξιολογότερες πολιτιστικές ομάδες του πανεπιστημίου μας είναι η μικτή τετράφωνη Χορωδία. Σε αυτή μπορούν να συμμετέχουν όσα από τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας αγαπούν τη μουσική και το τραγούδι – άλλωστε για τη συμμετοχή στη χορωδία δεν απαιτούνται μουσικές γνώσεις. Από το 2000 η χορωδία πλαισιώνεται από ολιγομελή ορχήστρα διαφόρων οργάνων.

Η Χορωδία έχει δώσει πολλές συναυλίες και έχει λάβει μέρος σε φεστιβάλ χορωδιών σε Ελλάδα και εξωτερικό, αποσπώντας τιμητικές διακρίσεις και άριστες
κριτικές. Σημαντικοί σταθμοί στην πορεία της ήταν ενδεικτικά:

•  Αφιερώματα που πραγματοποίησε στους: Μ. Χατζιδάκι, Μ. Θεοδωράκη, Στ. Ξαρχάκο, Χρ. Λεοντή, Ηλ. Ανδριόπουλο, Μ. Πλέσσα και άλλους,. πολλά από τα οποία τίμησαν με την παρουσία τους οι ίδιοι οι δημιουργοί.
  •  Συναυλίες στη Βόννη της Γερμανίας, στο Κάιρο και την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου και στο Παλέρμο της Σικελίας.
  •  Θεματικές συναυλίες αφιερωμένες σε Carmina Burana, musicals, tango, τραγούδια για το φεγγάρι και τη θάλασσα κ.ά.
  •  Συμμετοχή στο 8ο και 9ο Διεθνές Φεστιβάλ Αιγαίου στη Σύρο, όπου τραγούδησε σε σύμπραξη με χορωδίες της Ελλάδας και του εξωτερικού, σε ένα μεγάλο σύνολο 300 χορωδών υπό τη διεύθυνση των: John Rutter, Grigor Palikarov και Peter Tiboris.
  •  3ο βραβείο στο 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορωδιών Ναυπάκτου «Μίκης Θεοδωράκης».