Ρομπότ καθαρίζουν συντριβάνια: από τη δράση Robots@MET

Στις 7 Ιουνίου ολοκληρώθηκε η 2η χρονιά της δράσης Robots@MET στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ) του Πανεπιστημίου μας. Συμμετείχαν πάνω από 100 παιδιών Δ'- Στ' Δημοτικού σε ομίλους ρομποτικής. Συντονιστής της δράσης είναι ο Παναγιώτης Κουστουμπάρδης (μέλος ΕΔΙΠ του Τμήματος Μηχανολόγων). Ταυτόχρονα, λειτουργούν παράλληλα και αγωνιστικές ομάδες ρομποτικής που επιβλέπονται από φοιτητές που είναι μέλη της Λέσχης Ρομποτικής.

Η ομάδα Open Robotics που αποτελείται από πέντε παιδιά Δημοτικού και συντονίζεται από τον Νίκο Ανατολιωτάκη, φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων, συμμετείχε στον "10ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΟΙΧΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ" και πήρε την καλύτερη βαθμολογία από όλες τις συμμετοχές δημοτικών από όλη την Ελλάδα, με το έργο ΡΟΜΠΟΤΙΚΟ ΠΛΩΤΟ ΟΧΗΜΑ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΔΕΞΑΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΣΙΝΤΡΙΒΑΝΙΩΝ. Η παρουσίαση και τα σχέδια του έργου είναι διαθέσιμα στο https://github.com/NikosAnat/robotics

Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στους βραβευμένους, τους εθελοντές αλλά και στο προσωπικό του ΜΕΤ για την όλη προσπάθεια.