Το Πανεπιστήμιο Πατρών προκηρύσσει 2 υποτροφίες για εκπόνηση Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (ΜΔΕ, Master) και επτά για εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής (ΔΔ). Οι υποτροφίες χρηματοδοτούνται από την οικογένεια Ανδρέα Μεντζελόπουλου και αφορούν τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που έχουν αποδεδειγμένη δυσκολία να ανταπεξέλθουν στις οικονομικές απαιτήσεις των σπουδών τους.

Η διάρκεια των υποτροφιών είναι 2 χρόνια για το ΜΔΕ και 3 χρόνια για το ΔΔ. Το ποσό κάθε υποτροφίας για ΜΔΕ είναι 5.000 ευρώ ετησίως, ενώ για την Διδακτορική Διατριβή είναι 10.000 ετησίως. Η ετήσια ανανέωση της υποτροφίας διασφαλίζεται εφόσον η επίδοση του υποτρόφου κρίνεται ικανοποιητική.

Με την παρούσα προκήρυξη δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην ενίσχυση των Διδακτορικών Σπουδών αφού οι αντίστοιχες υποτροφίες αυξάνονται σε 7 και στοχεύουν στην υποστήριξη καινοτόμων επιστημονικών ιδεών οι οποίες μπορούν να οδηγήσουν σε προϊόντα ή μεθόδους που θα συνεισφέρουν στην ευημερία της χώρα μας. Με το τρόπο αυτό ο Δωρητής ενισχύει την παραμονή των επιστημόνων στον τόπο τους και τους προτρέπει να εμπλακούν στην παραγωγική διαδικασία.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται στο Γενικό Πρωτόκολλο του Πανεπιστημίου Πατρών μέχρι την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2018, με την ένδειξη: «Υποτροφίες Ανδρέας Μεντζελόπουλος για σπουδές στο Πανεπιστήμιο Πατρών», Επιτροπή Υποτροφιών, Πανεπιστημιούπολη, 26504 Πάτρα

Εκτός των ανωτέρω απαραιτήτων δικαιολογητικών, ο/η υποψήφιος/α υπότροφος μπορεί να υποβάλει συμπληρωματικά αποδεικτικά στοιχεία για την υποστήριξη της υποψηφιότητάς του/της, π.χ. πιστοποιητικό απορίας, βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, πιστοποιητικά υγείας, κ.α. ή και απλή περιγραφή προσωπικών δεδομένων που καταδεικνύουν την αναγκαιότητα της υποτροφίας.

Με την υποβολή της αίτησης για υποτροφία, ο/η υποψήφιος/-α δηλώνει ρητά ότι αποδέχεται ανεπιφύλακτα όλους τους όρους της παρούσας Προκήρυξης.

Η προκήρυξη για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος και η αίτηση είναι διαθέσιμα παρακάτω. Τα απαιτούμενα δικαιολογιτικά περιγράφονται στην αίτηση.

Προκήρυξη "Υποτροφίες Ανδρέας Μεντζελόπουλος"
Αίτηση για Μεταπτυχιακούς Φοιτητές