Ομιλία "Integrating IT and OT: cybersecurity challenges in Industry 4.0" (NEO LINK)

Διαδικτυακό
05/03/2021 - 15:00

Αξιότιμα μέλη του Πανεπιστημίου,

σας ενημερώνουμε για την επικείμενη ομιλία στα πλαίσια της σειράς εκδηλώσεων του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής "Σεμινάριο CEID & (virtual) Social Hour".

Ε. Γαλλόπουλος, Καθηγητής και Πρόεδρος ΤΜΗΥΠ

Ομιλητής: Σωκράτης Κάτσικας, Καθηγητής, Director, Norwegian Center for Cybersecurity in Critical Sectors, Dept. of Information Security and Communication Technology, Norwegian University of Science and Technology

Τίτλος: Integrating IT and OT: cybersecurity challenges in Industry 4.0

Ημερομηνία-χώρος: Παρασκευή 05 Μαρτίου, 3-5μμ, Zoom link (νέο): https://upatras-gr.zoom.us/j/98670450893?pwd=ZUtTTmVyc3l2OTFLQ0kzdzJOZEF..., meeting id 98670450893, password 584222

Περίληψη: Industry 4.0, commonly referred to as the 4th industrial revolution, pertains to the current trend of automation and data exchange in industry, through the development, use and integration of cyber-physical systems, the Internet of things, cloud computing, artificial intelligence and other enabling technologies. This evolution is expected to bring tremendous benefits in the economy, including improved productivity and efficiency, better flexibility and agility, and increased profitability. However, it also comes with increased cybersecurity risks, primarily deriving from the integration of information technology and operational technology. Thus, as in all cases of a major shift in computing paradigms, a number of cybersecurity challenges arise, that cannot be addressed by simply porting solutions from other domains. In this talk an overview of such challenges, current practices for addressing them, as well as areas open for research in the field will be provided.

Σχετικά με τον ομιλητή: Sokratis K. Katsikas was born in Athens, Greece, in 1960. He received the Diploma in Electrical Engineering from the University of Patras, Patras, Greece in 1982, the Master of Science in Electrical & Computer Engineering degree from the University of Massachusetts at Amherst, Amherst, USA, in 1984 and the Ph.D. in Computer Engineering & Informatics from the University of Patras, Patras, Greece in 1987. In 2019 he has awarded a Doctorate Honoris Causa by the Dept. of Production and Management Engineering of the Democritus University of Thrace, Greece. He is the Director of the Norwegian Center for Cybersecurity in Critical Sectors and Professor with the Department of Information Security and Communication Technology, Norwegian University of Science and Technology, Norway. His research interests lie in the areas of information and communication systems security, estimation theory and its applications. His research activity over the past 35 years has resulted in the publication of 44 books; 37 book chapters; 94 journal publications (of which 9 invited); and 131 publications in conference proceedings (of which 30 invited). He has participated in more than 60 funded national and international R&D projects in his areas of research interest. He is serving on the editorial board of several scientific journals, and has served on/chaired the technical programme committee of more than 730 international scientific conferences. He chairs the Steering Committee of the ESORICS Conferences.