Ενημερωτική ημερίδα για την συμμετοχή της Ελλάδας στο ESRF, 06/05/2022

Στα πλαίσια της Πανελλαδικής προσπάθειας που πραγματοποείται επί του παρόντος για την συμμετοχή της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό σύγχροτρον (European Synchrotron Radiation Facility, ESRF) σε Εθνικό επίπεδο, διοργανώνεται ενημερωτική ημερίδα στην οποία θα έχουν πρόσβαση όλοι οι ενδιαφερόμενοι χωρίς κόστος. Η ενημερωτική ημερίδα (information day) εκ μέρους του ESRF θα πραγματοποιηθεί στις 6 Μαϊου στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών. Προγραμματίζεται μία υβριδική ενημερωτική ημερίδα με φυσική και διαδικτυακή συμμετοχή επιστημόνων του ESRF, ξενάγηση σε επιλεγμένες εγκαταστάσεις και επίδειξη πειραμάτων. H ημερίδα θα γίνει σε πανελλαδική κλίμακα μέσω αναμετάδοσης στους διαφορετικούς φορείς που συμμετέχουν στην συγκεκριμένη δράση.

Παρακαλούνται τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας που επιθυμούν να συμμετάσχουν δια ζώσης να το δηλώσουν στον παρακάτω σύνδεσμο έως την Παρασκευή 1/4/2022. Η συμμετοχή των φοιτητών θα γίνει διαδικτυακά.

Θα ακολουθήσει επόμενη ενημέρωση για την διαδικτυακή συμμετοχή στην ημερίδα.

Έως σήμερα, η δράση είναι υπό την αιγίδα των παρακάτω Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων:

• Τμήμα Φυσικής, Σχολή Θετικών Επιστημών ΑΠΘ και Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
  • Σχολή Θετικών Επιστημών Πανεπιστημίου Πατρών & Πανεπιστήμιο Πατρών

Η δράση έχει την υποστήριξη των παρακάτω φορέων:

• (α) Ελληνική εταιρεία Eπιστήμης και Tεχνολογίας της Συμπυκνωμένης Ύλης
  • (β) Ελληνική Κρυσταλλογραφική Εταιρεία