Μέλος ΔΕΠ του Τμήματος Φυσικής συνέβαλε καθοριστικά στην ανάπτυξη του συστήματος EYWA που πήρε την 1η θέση σε παγκόσμιο διαγωνισμό

Το Πανεπιστήμιο Πατρών συγχαίρει τον Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Ιωάννη Κιουτσιούκη του Τμήματος Φυσικής για την καθοριστική συμβολή του στην ανάπτυξη του συστήματος EYWA που κατέκτησε την 1η θέση στον παγκόσμιο διαγωνισμό για το Βραβείο Ορίζοντα (Horizon Prize) “Early Warning for Epidemics” του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Καινοτομίας (European Innovation Council).

Το EYWA συν-αναπτύχθηκε από τρία Ινστιτούτα (core partners: NOA-BEYOND, ECODEV, LAPUP). Στο EYWA συμμετείχαν επίσης άλλοι δώδεκα ευρωπαϊκοί οργανισμοί (partners) που εξυπηρετούν ερευνητικούς σκοπούς, ασκούν δραστηριότητες καταπολέμησης κουνουπιών, ανήκουν σε τομείς υγείας και λήψης αποφάσεων. Το EYWA βασίζεται στην παρατήρηση της Γης και σε πολλά́ άλλα δεδομένα που σε συνδυασμό με μαθηματικά μοντέλα και data-driven μοντέλα, βελτιώνει την ετοιμότητα της Ευρώπης να καταπολεμήσει τις ασθένειες που μεταδίδονται από έντομα-διαβιβαστές, αντιμετωπίζοντας επίσης τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στην ανθρώπινη υγεία (Mariya Gabriel, Commissioner for Innovation, Research, Culture, Education and Youth).

Η επιτυχία αυτή αποτελεί μια ιδιαίτερη διάκριση για το Τμήμα Φυσικής, τη Σχολή Θετικών Επιστημών και το Πανεπιστήμιο Πατρών.