Perspectives and opportunities of the Greek Economy in the new geopolitical era, 30/05/2022

Στα πλαίσια του Π.Μ.Σ “Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων ” του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών θα πραγματοποιηθεί διάλεξη την Δευτέρα 30/05/2022 και ώρα 17.00 με θέμα “Perspectives and opportunities of the Greek Economy in the new geopolitical era” από τον Καθηγητή Αργυρού Μιχάλη (Πρόεδρος του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων, Καθηγητή του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Πειραιά)

zoom link: https://upatras-gr.zoom.us/j/95262542242?pwd=TlpuSDBsRGM0NEViZEsyR2M2ampIQT09#success

(Meeting ID 952 6254 2242- Security Passcode 638784)

Πληροφορίες σχετικές για τον προσκεκλημένο ομιλητή

Ο Μιχάλης Γ. Αργυρού γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1972. Είναι απόφοιτος του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΑΣΟΕΕ), και κάτοχος μεταπτυχιακού και διδακτορικού τίτλου σπουδών στα Οικονομικά από το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου (Queen Mary). Από τον Ιούλιο του 2019 είναι Πρόεδρος του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων. Με αυτή την ιδιότητα, εκπροσωπεί την Ελλάδα στην Economic and Financial Committee (EFC) και το Eurogroup Working Group (EWG). Επίσης, από τον Ιούλιο του 2019 είναι Καθηγητής Οικονομικών στο Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Προηγουμένως, ήταν Λέκτορας, Επίκουρος και Αναπληρωτής Καθηγητής Οικονομικών στο Cardiff University (2005-2019) και Λέκτορας Οικονομικών στο Brunel University (1998-2005). Τα κύρια ερευνητικά του ενδιαφέροντα είναι οι διεθνείς νομισματικές σχέσεις, η διεθνής μακροοικονομική και η ελληνική οικονομία. Οι ακαδημαϊκές δημοσιεύσεις του καλύπτουν θέματα που συμπεριλαμβάνουν την Ευρωπαϊκή κρίση δημοσίου χρέους, εφαρμοσμένη νομισματική πολιτική, διατηρησιμότητα δημοσίου χρέους, όπως επίσης και καθορισμό συναλλαγματικών ισοτιμιών, ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών και διεθνούς εμπορίου/επενδύσεων. Είναι μέλος του Επιστημονικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής της Αθήνας, μέλος του ερευνητικού δικτύου του Ομίλου CESifo του Μονάχου και μέλος του Julian Hodge Institute of Applied Macroeconomics.

Εκ μέρους της ΣΕ

—————————————–
Dr. Kounetas Elias Konstantinos
Assοciate Professor