Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Τμήματος Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών για εισαγωγή Υποψηφίων Διδακτόρων για το ακαδ. έτος 2021-2022

Το Τμήμα Φαρμακευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Πατρών στην αριθμ. 476/11-5-2021 συνεδρίαση της Συνέλευσης αποφάσισε την προκήρυξη θέσεων Υποψηφίων Διδακτόρων, στο πλαίσιο λειτουργίας του Προγράμματος Διδακτορικών Σπουδών, το οποίο έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ 2953/20-7-2018, για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Η χρονική διάρκεια για την απόκτηση του διδακτορικού διπλώματος δεν μπορεί να είναι μικρότερη από τρία (3) πλήρη ημερολογιακά έτη από την ημερομηνία ορισμού της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλλουν σχετική αίτηση, υποχρεωτικά ηλεκτρονικά (https://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm), και να αποστείλουν ένα πλήρες αντίγραφο υποψηφιότητας, συστημένα, κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους.

Τα ελάχιστα τυπικά προσόντα των υποψηφίων φοιτητών των διδακτορικών προγραμμάτων είναι τα εξής:

• α) Πτυχίο Α.Ε.Ι. (Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι.) της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως ισοτίμου ιδρύματος της αλλοδαπής.
  • β) Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ.) Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ως ισότιμου ιδρύματος της αλλοδαπής, ή κατοχή ενιαίου και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου, σύμφωνα με το άρθρο 46 του Ν. 4485/2017.

Η επιλογή των Υποψηφίων Διδακτόρων γίνεται με απόφαση της Συνέλευσης, μετά από εισήγηση αντίστοιχης Τριμελούς Επιτροπής Αξιολόγησης αιτήσεων Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος, με συνεκτίμηση των στοιχείων που προκύπτουν από τα υποβαλλόμενα δικαιολογητικά και τη συνέντευξη των υποψηφίων. Οι αιτήσεις που δεν είναι πλήρεις δε θα εξετάζονται και θα απορρίπτονται.
Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν πιστοποιητικό επαρκούς γνώσης μιας τουλάχιστον επίσημης γλώσσας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, κατά προτίμηση της Αγγλικής.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

1. *Αίτηση
  2.  Πτυχίο/Δίπλωμα
  3.  Πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι., ΑΣ.ΠΑΙ.ΤΕ. ή ισότιμων σχολών υποχρεωτικά προσκομίζουν Μ.Δ.Ε.
  4.  Αναγνώριση Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. πτυχίου/διπλώματος
  5. Τίτλος Μ.Δ.Ε.
  6. Αναγνώριση Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. – Μ.Δ.Ε.
  7. Αποδεικτικό γνώσης 1ης ξένης γλώσσας
  8. Βιογραφικό σημείωμα
  9. * Τουλάχιστον δύο (2) συστατικές επιστολές
  10. Αντίγραφα εργασιών που έχουν εκπονηθεί σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών
  11. Ταυτότητα
  12. Φωτογραφίες (Χ2)
  13. Προσχέδιο διδακτορικής διατριβής
  14. Προτεινόμενος τίτλος διδακτορικής διατριβής
  15. Προτεινόμενη γλώσσα διδακτορικής διατριβής
  16. Προτεινόμενος επιβλέπων καθηγητής

*Για τα απαραίτητα δικαιολογητικά (1) και (9) χρησιμοποιείτε τα έντυπα που έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Τμήματος: (http://www.pharmacy.upatras.gr/index.php/el/studies/postgraduate/deparment/2015-02-06-10-33-57/2015-02-09-10-23-16).

Περισσότερες πληροφορίες θα παρέχονται από την Γραμματεία του Τμήματος, (τηλ.: 2610-962330, 2610-962300) και από την ιστοσελίδα του Τμήματος Φαρμακευτικής www.pharmacy.upatras.gr.