Σημαντική διάκριση ερευνητών της Πολυτεχνικής Σχολής στο πλαίσιο πρόσκλησης του ΕΛΙΔΕΚ

Το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας & Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ) ανακοίνωσε πρόσφατα τον οριστικό κατάλογο προτάσεων των οποίων εγκρίθηκε η χρηματοδότηση, στο πλαίσιο της 2ης πρόσκλησης για ενίσχυση των μελών Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού στην επιστημονική περιοχή “Επιστήμες Μηχανικού & Τεχνολογίας”.

Τρεις συνάδελφοι μέλη της Πολυτεχνικής Σχολής συμπεριλαμβάνονται μεταξύ των προτάσεων που εγκρίθηκαν για χρηματοδότηση. Επίσης στην πρόσφατα ανακοινωθείσα αποτελεσμάτων αξιολόγησης προτάσεων στην Επιστημονική Περιοχή Μαθηματικά και Επιστήμες της Πληροφορίας (ΕΠ.5) μέλος ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Πατρών αξιολογήθηκε στην πρώτη θέση μεταξύ 43 προτάσεων στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Συγχαίρουμε ολόθερμα τους συναδέλφους για την επιτυχία αυτή, σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πλαίσιο, που τιμούν τη Σχολή μας και το Πανεπιστήμιο Πατρών και ευχόμαστε οι ερευνητικές αυτές δράσεις να δώσουν περαιτέρω ώθηση στην έρευνα στα αντίστοιχα Τμήματα και την Πολυτεχνική Σχολή.

Συγκεκριμένα στην Κατηγορία Ι, μεταξύ των 9 προτάσεων, εγκρίθηκε η χρηματοδότηση μιας πρότασης που έχει ως Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχ. & Τεχνολογίας Υπολογιστών κ. Χρήστο Φείδα, ενώ στο πλαίσιο των προτάσεων στην Κατηγορία ΙΙ, μεταξύ των 18 προτάσεων που εγκρίθηκαν, βρίσκονται δύο προτάσεις του Πανεπιστημίου Πατρών, η πρόταση της καθηγήτριας Κατερίνας Λιάπη του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών και η πρόταση του καθηγητή Χρήστου Μπούρα του Τμήματος Μηχανικών ΗΥ και Πληροφορικής. Τέλος στην Επιστημονική Περιοχή Μαθηματικά και Επιστήμες της Πληροφορίας (ΕΠ.5) της ίδιας πρόσκλησης, η πρόταση του Κώστα Τσίχλα, Επίκουρου Καθηγητή του Τμήματος ΗΥ αξιολογήθηκε πρώτη μεταξύ των 43 αρχικά προτάσεων που υποβλήθηκαν εκ των οποίων, 4 εγκρίθηκαν προς χρηματοδότηση.

Περισσότερα για τη σημαντική αυτή διάκριση στην ιστοσελίδα της Πολυτεχνικής Σχολής http://www.engineering.upatras.gr/.

Ν. Αβούρης
Κοσμήτορας Πολυτεχνικής Σχολής