Συλλυπητήρια Ανακοίνωση Πρυτανικής Αρχής Πανεπιστημίου Πατρών

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών, μετά τη θλιβερή είδηση της απώλειας του ΠΑΝΟΥ ΓΚΟΥΜΑ, Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Ιατρικής και πρώην Αντιπρύτανη του Ιδρύματός μας, τιμώντας τη μνήμη του και την ευρεία προσφορά του στο Πανεπιστήμιο Πατρών, στην Επιστήμη και στην Παιδεία,

Αποφασίζει

• Να αναρτηθεί μεσίστια η σημαία του Πανεπιστημίου την ημέρα της εξόδιου ακολουθίας.
  • Να κατατεθεί στεφάνι στη σορό του εκλιπόντος.
  • Να εκφρασθούν τα συλλυπητήρια στους οικείους του.
  • Να αναρτηθεί το παρόν στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών για την εκδημία του Πάνου Γκούμα, Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Ιατρικής και πρώην Αντιπρύτανη του Ιδρύματος εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

Η είδηση της απώλειας του Πάνου Γκούμα, Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Ιατρικής, προκάλεσε έντονη θλίψη στην Ακαδημαϊκή κοινότητα του Πανεπιστημίου Πατρών. Ο εκλιπών, εξαίρετος επιστήμονας, με πολυσχιδές διοικητικό έργο, αγαπημένος Δάσκαλος και συνεργάτης, υπήρξε ένα από τα εμβληματικά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας. Ο Πάνος Γκούμας,  υπηρέτησε το Τμήμα Ιατρικής από το 1985 με συνέπεια, ειλικρινή αφοσίωση και ανιδιοτέλεια. Εξελέγη Καθηγητής Ωτορινολαρυγγολογίας το 1998.  Διετέλεσε μεταξύ άλλων, Διευθυντής της Πανεπιστημιακής Ωτορινολαρυγγολογικής Κλινικής, Διευθυντής του Χειρουργικού Τομέα και της Ιατρικής Υπηρεσίας του ΠΓΝΠ, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού, Διοικητής της 6ης   Υγειονομικής Περιφέρειας Πελοποννήσου, Ιονίων Νήσων, Ηπείρου και Δυτικής Ελλάδος, Πρόεδρος του Τμήματος Ιατρικής. Ο Πάνος Γκούμας με το υψηλό ακαδημαϊκό του ήθος, την ευρεία παιδεία του και την προσφορά του, σημάδεψε τη διαμόρφωση του Ιδρύματός μας και των φορέων που υπηρέτησε. Η παρακαταθήκη που αφήνει είναι πολύτιμη.

Εκφράζουμε τα θερμά και ειλικρινή συλλυπητήρια του Πανεπιστημίου Πατρών στην οικογένεια, τους οικείους και τους μαθητές του.

Η εξόδιος ακολουθία θα πραγματοποιηθεί αύριο, Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 13.00, στον Ιερό Ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στο Κράθιο Ακράτας.

Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ Ι. ΜΠΟΥΡΑΣ