Συμμετοχή του Πανεπιστημίου Πατρών στο τριήμερο Συνέδριο  Regional Growth Conference 2021

Με ουσιαστική συμμετοχή του Πανεπιστημίου Πατρών αρχίζει την Πέμπτη 3 Ιουνίου  τις εργασίες του το τριήμερο Συνέδριο Περιφερειακής Ανάπτυξης 2021 (https://rgc.gr/), στο χώρο της Achaia Clauss. Στο εν λόγω Συνέδριο θα συμμετέχουν  περισσότεροι των 200 προσωπικοτήτων /ομιλητών από την Ελλάδα και το εξωτερικό προερχόμενοι από τον πολιτικό, επιχειρηματικό και ακαδημαϊκό χώρο. Το Πανεπιστήμιο Πατρών, θα συμμετέχει εκθέτοντας τον σημαντικό του ρόλο στο επιστημονικό και αναπτυξιακό πεδίο  σε περιφερειακό, εθνικό και διεθνές επίπεδο. Συγκεκριμένα το Συνέδριο θα αναπτυχθεί σε έξι θεματικούς τομείς με επίκεντρο την ανάπτυξη και στόχο να αναδειχθούν οι προκλήσεις, οι βέλτιστες πρακτικές και οι  αναπτυξιακοί δείκτες που θα πρέπει να επιτευχθούν στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας.
Ειδικότερα σύμφωνα με το πρόγραμμα η συμμετοχή του Πανεπιστημίου Πατρών έχει ως ακολούθως:

18η Συνεδρία

Παρασκευή 4 Ιουνίου και ώρα 15.45 στο πλαίσιο της  18ης Συνεδρίας: «University of Patras: Its International Role in Culture and Education» θα μιλήσουν οι:

• Διονύσιος Μαντζαβίνος, Καθηγητής Τμήματος Χημικών Μηχανικών / Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών και Διεθνών Θεμάτων Πανεπιστημίου Πατρών
  • Παύλος Κόντος, Καθηγητής Τμήματος Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Πατρών
  • Σπύρος Πανδής, Καθηγητής Τμήματος Χημικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών
  • Απόστολος Δημητρόπουλος, Γενικός Γραμματέας Ανώτατης Εκπαίδευσης Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων
  • Rongjun Zhang, Vice President of Xi‘an Shiyou University for International Cooperation
  • Peter Adams, Thomas Lord Professor of Engineering, Carnegie Mellon University

21η Συνεδρία

Σάββατο 5 Ιουνίου και ώρα 9.00 στο πλαίσιο της 21ης Συνεδρία: «Climate Crisis & Sustainable Growth», θα μιλήσει ο  Παναγιώτης Δημόπουλος, Καθηγητής Τμήματος Βιολογίας /Αντιπρύτανης Έρευνας και Ανάπτυξης Πανεπιστημίου Πατρών, Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής ΦΥΣΗ 2000 για τις προστατευόμενες περιοχές του Natura 2000

24η Συνεδρία

Σάββατο 5 Ιουνίου και ώρα 12.20 στο πλαίσιο της 24ης Συνεδρίας: «Managing Innovation, Technology & Entrepreneurship», θα μιλήσει ο Κωνσταντίνος  Μουστάκας Καθηγητής Τμήματος  Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών

Summer School

3ήμερο Summer School για τους εθελοντές φοιτητές του Συνεδρίου
Παράλληλα θα πραγματοποιηθεί ένα διεπιστημονικό 3ήμερο Summer School για τους εθελοντές-φοιτητές του Συνεδρίου, στους οποίους θα παρασχεθεί  η δυνατότητα  μέσα από τις εκπαιδευτικές δράσεις, να εμβαθύνουν σε συγκεκριμένα επιστημονικά πεδία και να διερευνήσουν τη σύνδεση του αγροδιατροφικού τομέα, του τουρισμού και του περιβάλλοντος με την περιφερειακή ανάπτυξη. Το πρόγραμμα του Summer School είναι διαθέσιμο εδώ και αποτελεί μία διεπιστημονική συνεργασία των Τμημάτων Βιολογίας, Μηχανικών Περιβάλλοντος, Διοίκησης Τουρισμού και Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων & Τροφίμων του Πανεπιστημίου Πατρών.

Το συνέδριο θα μεταδίδεται ζωντανά και το πλήρες πρόγραμμά του είναι διαθέσιμο εδώ

Για να παρακολουθήσετε το συνέδριο (ψηφιακά ή φυσικά) μπορείτε να εγγραφείτε εδώ.