Το Πανεπιστήμιο Πατρών μεταξύ των τετρακοσίων καλύτερων ιδρυμάτων στον κόσμο και τρίτο στην Ελλάδα

Τα αποτελέσματα της παγκόσμιας κατάταξης «Top Universities by Top Google Scholar Citations» της Webometric που ανακοινώθηκαν στις 26 Ιανουαρίου 2022 φέρουν το Πανεπιστήμιο Πατρών να καταλαμβάνει την 375η θέση στον κόσμο και την 3η στην Ελλάδα.

Η συγκεκριμένη λίστα αξιολόγησης περιλαμβάνει περισσότερα από 5000 Πανεπιστήμια, μεταξύ των οποίων και 24 Ελληνικά. Η κατάταξη διαμορφώνεται με βάση τον αριθμό αναφορών (citations) που έχει λάβει το ερευνητικό έργο των καθηγητών και ερευνητών των Ιδρυμάτων. Η συλλογή των στοιχείων γίνεται μέσω της δημοφιλούς μηχανής αναζήτησης Google Scholar. Για λογούς κανονικοποίησης, συλλέγονται αναφορές από τα κορυφαία 210 δημόσια προφίλ του κάθε πανεπιστημίου εξαίροντας τα 20 πρώτα. Αυτό γίνεται προκειμένου η σύγκριση να είναι αφενός ανεξάρτητη του μεγέθους των ιδρυμάτων και αφετέρου για να γίνει πιο αντιπροσωπευτικό το δείγμα καταργώντας τις ακραίες τιμές.

Αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά το υψηλής απήχησης ερευνητικό έργο που τα μέλη του Πανεπιστημίου μας επιτελούν.

Prof. Dionissios Mantzavinos
Vice-Rector Academic & Int’l Affairs