“Βιοηθική και δίκαιο υγείας – Ο ρόλος τους στη δημόσια υγεία”, 15/10/2022

Το ΠΜΣ «Δημόσια Υγεία» του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών και ο Δικηγορικός Σύλλογος διοργανώνουν εκδήλωση – ημερίδα με τίτλο:

«ΒΙΟΗΘΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΥΓΕΙΑΣ – Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ»

το Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2022, ώρα 10π.μ.-4μ.μ. στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Πατρών.

• 10.00-10.30: έναρξη -χαιρετισμοί
    Μάρκος Μαραγκός, Αναπληρωτής Πρυτάνεως Πανεπιστημίου Πατρών, Καθηγητής Παθολογίας Ιατρικής Πατρών.
    Αθανάσιος Ζούπας, Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Πατρών.
    Βασίλειος Κοντοζαμάνης, τ. Αναπληρωτής Υπουργός Υγείας, Σύμβουλος του Πρωθυπουργού για θέματα Υγείας.
    Ιωάννης Καρβέλης, Διοικητής 6ης ΥΠΕ.
    Χαράλαμπος Μπονάνος, Αντιπεριφερειάρχης Υγείας.
    Κωνσταντίνος Ασημακόπουλος, Καθηγητής Ψυχιατρικής της Ιατρικής Πατρών, Πρόεδρος Επιτροπής Βιοηθικής του Πανεπιστημίου Πατρών.
    Γεώργιος Καγκάδης, Αντιπρόεδρος της Ιατρικής Πατρών, Καθηγητής Ιατρικής Φυσικής και Ιατρικής Πληροφορικής.

Α΄ Περίοδος – Προεδρείο: Αθανάσιος Ζούπας, Απόστολος Βανταράκης

• 10.30-11.00: «Ιατρική των καταστροφών και διαχωρισμός ασθενών κατά το νέο ποινικό κώδικα», Χρίστος Μυλωνόπουλος, Καθηγητής Νομικής Αθηνών, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Ευρωπαϊκού και Διεθνούς Ποινικού Δικαίου-Δικηγόρος.
  • 11.00-11.15: «Ακούσια Νοσηλεία», Γεώργιος Μπισμπίκης, Εισαγγελέας Εφετών, Προϊστάμενος της Εισαγγελίας Εφετών Πατρών.
  • 11.15-11.45: Τα όρια της επιτρεπτής επεξεργασίας δεδομένων υγείας υπό το νέο Γενικό Κανονισμό για την Προστασία Δεδομένων (ΓΚΠΔ) και το Ν 4624/2019, Γεώργιος Νούσκαλης, Επίκουρος Καθηγητής Νομικής Θεσσαλονίκης-Δικηγόρος.
  • 11.45 – 12.15: Βιοηθική και λήψη αποφάσεων από γονείς, Γαβριήλ Δημητρίου, Καθηγητής Παιδιατρικής-Νεογνολογίας της ιατρικής Πατρών, Διευθυντής Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών.
  • 12.15-12.35: Συγκατάθεση ασθενούς, Δημήτριος Καρδαμάκης, Καθηγητής Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας, Ιατρική Πατρών.
  • 12.35-13.00: «Βιοηθικά διλήμματα και ογκολογικοί ασθενείς από την πλευρά του Νοσηλευτή», Δρ. Άννα Βήχα, Προϊστάμενη Νοσηλεύτρια του Ογκολογικού Τμήματος του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών.
  • 13.00-14.00 : Γεύμα (Συνεδριακός χώρος)

Β΄ Περίοδος – 14.00-16.00 – Τραπέζι εργασίας: Μελέτη περιπτώσεων ιατρικής αμέλειας

• Συντονιστής: Απόστολος Βανταράκης, Καθηγητής Ιατρικής Πατρών
    Συμμετέχουν: Γεώργιος Μπισμπίκης, Γεώργιος Νούσκαλης, Κωνσταντίνος Ασημακόπουλος, Γεώργιος Σκρουμπής, Άννα Βήχα
    Θα κληθούν για παρέμβαση: Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος, Ιατρικός Σύλλογος, η 6η Υγειονομική Περιφέρεια, Συνήγορος του Πολίτη κ.ά φορείς.

Επιστημονική Επιτροπή:

• Κωνσταντίνος Ασημακόπουλος, Καθηγητής Ψυχιατρικής, Ιατρική Πατρών.
  • Απόστολος Βανταράκης, Καθηγητής Υγιεινής, Ιατρική Πατρών, Πρόεδρος Βιοεπιστημόνων Ελλάδας.
  • Γαβριήλ Δημητρίου, Καθηγητής Παιδιατρικής, Διευθυντής Παιδιατρικής Κλινικής.
  • Δημήτριος Καρδαμάκης, Καθηγητής Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας, Ιατρική Πατρών.
  • Χρίστος Μυλωνόπουλος, Καθηγητής Ποινικού Δικαίου της Νομικής Αθηνών, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Ευρωπαϊκού και Διεθνούς Ποινικού Δικαίου-Δικηγόρος.
  • Γεώργιος Μπισμπίκης, Εισαγγελέας Εφετών, Προϊστάμενος της Εισαγγελίας Εφετών Πατρών.
  • Γεώργιος Νούσκαλης, Επίκουρος Καθηγητής Ποινικού Δικαίου της Νομικής Θεσσαλονίκης, Δικηγόρος.
  • Γεώργιος Σκρουμπής, Αναπληρωτής Καθηγητής Χειρουργικής, Ιατρική Πατρών.
  • Άννα Βήχα, Προϊστάμενη Νοσηλεύτρια του Ογκολογικού Τμήματος του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών.

Οργανωτική Επιτροπή:

• Βασίλειος Γαλανόπουλος,  Δικηγόρος Πατρών, Ταμίας του Δικηγορικού Συλλόγου Πατρών
  • Γεώργιος Χαλκιόπουλος, Δικηγόρος, μέλος του ΔΣ του Δικηγορικού Συλλόγου Πατρών
  • Μαρία Σερμεντζέλη, ΠΜΣ Δημόσια Υγεία
  • Ιωάννα Βελισσάρη, ΠΜΣ Δημόσια Υγεία

Φόρμα συμμετοχής: https://forms.gle/J1rvvFGvYxmKrrWa8

* Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας και μέσω του καναλιού του Δικηγορικού Συλλόγου στο YouTube https://www.youtube.com/watch?v=AvRzvDwsObA

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών
«Δημόσια Υγεία-Public Health» (http://publichealth.med.upatras.gr/)
Τμήμα Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Πατρών 26504, Πάτρα