Changing the way we see disability, 06/06/2022

Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με τη Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης και το ESN (Erasmus Student Network), διοργανώνει δωρεάν ημερίδα με τίτλο “Changing the way we see disability”, τη Δευτέρα 6 Ιουνίου στις 16:00.

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η αλλαγή της οπτικής απέναντι στον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει η κοινωνία την αναπηρία,τον τρόπο που μιλάει για αυτή, αλλά και η καταπολέμηση όλων εκείνων των στερεοτύπων και των ξεπερασμένων αντιλήψεων που λειτουργούν ως εμπόδιο στην ένταξη των Ατόμων με Αναπηρία στην κοινωνία.

Η εκδήλωση αποτελείται από τρία μέρη:

Ομιλίες σχετικές με το θέμα της εκδήλωσης

Βιωματικές δράσεις ευαισθητοποίησης για την αναπηρία

Τελετή βράβευσης του Διαγωνισμού Τρισδιάστατης Εκτύπωσης

Η γλώσσα διεξαγωγής είναι η αγγλική καθώς πραγματοποιείται στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Έτους Νεολαίας 2022 και θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα διαλέξεων της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης, ενώ θα μεταδοθεί και ζωντανά μέσω του καναλιού της Κοινωνικής Μέριμνας στο Youtube.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: