Χαιρετισμός Πρύτανη

Φωτογραφία Πρύτανη Χρήστος Μπούρας

Αγαπητά νέα μέλη της φοιτητικής κοινότητας,

Ως Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών σας καλωσορίζω και σας συγχαίρω για την επιτυχία σας σε ένα από τα πιο δυναμικά και ποιοτικά πανεπιστήμια της χώραςˑ ένα πανεπιστήμιο που στοχεύει στην αριστεία και βρίσκεται ψηλά στην κλίμακα των διεθνών κατατάξεων.

Αγωνιστήκατε για να κατακτήσετε τον στόχο σας και η επιτυχία σας είναι βέβαιο ότι θα ανταμειφθεί, αν διαχειριστείτε σωστά τη νέα φάση ζωής, που τώρα ξεκινάει και θα σφραγίσει το μέλλον σας. Γιατί η περίοδος των φοιτητικών σπουδών είναι σταθμός για τη μετέπειτα ζωή σας και συγχρόνως αφετηρία: θα αποκτήσετε γνώσεις πάνω σε ένα συγκεκριμένο γνωστικό πεδίο προετοιμάζοντας δραστικά την ποιότητα της ενήλικης ζωής σας, αλλά, παράλληλα, θα δημιουργήσετε τις προϋποθέσεις της κοινωνικής σας ωρίμανσης και της συναισθηματικής σας αντιληπτικότητας. Μην ξεχνάτε ότι η συγκρότηση της ταυτότητάς μας περνάει μέσα από τον «Άλλο» και άρα η μεταξύ σας δυναμική διάδραση και η αλληλεπίδρασή σας με όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας είναι σημαντικοί παράγοντες της ενηλικίωσής σας. Εκμεταλλευτείτε αυτή την περίοδο της «ανακάλυψης» του κόσμου και του εαυτού, ώστε να δημιουργήσετε τις προϋποθέσεις μιας δημιουργικής ζωής βασισμένης στην ποιοτική κοινωνικοποίηση και στην επωφελή εξωστρέφεια.

Σε μας αναλογεί να σας παρέχουμε ανανεωμένα προγράμματα σπουδών, συνδεδεμένα με την παραγωγή και την κοινωνία και να σας προετοιμάσουμε να αντιμετωπίζετε τις προκλήσεις του μέλλοντος. Δική σας υποχρέωση είναι να αξιοποιήσετε δυναμικά τις σπουδές σας και να μην αρκείστε στην απλή διεκπεραίωση των υποχρεώσεών σας. Μια από τις πιο σημαντικές δυνατότητες του ανθρώπου είναι η υπέρβαση. Η υπέρβαση του εαυτού σας ας γίνει ο στόχος σας ώστε να φτάνετε κάθε φορά εκεί όπου δεν είχατε τολμήσει να ελπίσετε ότι μπορείτε. Παράλληλα, φροντίστε την αισθητική σας καλλιέργεια και την κοινωνική σας ταυτότητα μέσα από συλλογικές δράσεις και εθελοντικές δραστηριότητες, που παρέχει το Πανεπιστήμιό μας.

Το Πανεπιστήμιο Πατρών προσφέρει την εφαρμογή my.upatras.gr η οποία δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές και τις φοιτήτριες του να έχουν σε ένα σημείο συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για την καθημερινή τους παρουσία στο Πανεπιστήμιο και την φοίτησή τους.

Μπορείτε να συνδεθείτε με τον ιδρυματικό σας λογαριασμό (θα σας δοθεί αμέσως μετά την εγγραφή σας στο Πανεπιστήμιο Πατρών μαζί με έναν λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου) και να:

• Έχετε πρόσβαση σε χάρτες με όλα τα κτίρια, αίθουσες διδασκαλίας, wifi, κυλικεία του τμήματος σας.
  • Βρείτε πληροφορίες για τα μέσα μαζικής μεταφοράς από και προς το τμήμα σας.
  • Ενημερωθείτε για το πρόγραμμα μαθημάτων και της εξεταστικής του τμήματος.
  • Αναζητήσετε συχνές ερωτήσεις από όλες τις δομές του ιδρύματος.
  • Ακούσετε τον ραδιοφωνικό σταθμό του Πανεπιστημίου.
  • Αποκτήσετε πρόσβαση σε όλα τα λογισμικά και τις cloud υπηρεσίες που προσφέρει δωρεάν το Πανεπιστήμιο.
  • Βρείτε συνδέσμους προς τις ιστοσελίδες των δομών του Ιδρύματος.
  • Έχετε λίστα με όλες τις διαθέσιμες ηλεκτρονικές υπηρεσίες.
  • Ενημερωθείτε για το μενού του εστιατορίου.
  • Λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τις ανακοινώσεις του τμήματος σας.

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη στην διεύθυνση my.upatras.gr και έχετε τη δυνατότητα να την κατεβάσετε και στο κινητό σας τηλέφωνο ή τον υπολογιστή σας μέσα από τον παραπάνω σύνδεσμο και μπορείτε να δώσετε και το παρακάτω qrcode που όταν το σκανάρετε σας οδηγεί στην εφαρμογή.

QR code για το my.upatras.gr

Επιτρέψτε μου μερικές χρήσιμες συμβουλές που πρέπει να ακολουθείτε όλα τα έτη σπουδών σας. Παρακολουθείτε το λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που θα σας δοθεί από το Πανεπιστήμιο, αμέσως μετά την εγγραφή σας, κάθε εξάμηνο να εγγράφεστε δηλώνοντας τα μαθήματα σας, να επισκέφθεστε τακτικά τον δικτυακό τόπο του τμήματος σπουδών σας και σε περίπτωση ανάγκης στη Πανεπιστημιούπολη μπορείτε να καλείτε χωρίς χρέωση το 11771.

Η εποχή που διανύουμε είναι πολλαπλώς δύσκολη και πολύ συχνά δυστοπική. Αντιμετωπίστε δυναμικά τις δυσκολίες, με εγρήγορση και υπευθυνότητα απέναντι στα κοινά μας προβλήματα αλλά και με σεβασμό στις αξίες του Ανθρωπισμού. Σας υπόσχομαι πως όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας θα σταθούμε δίπλα σας με ορθολογισμό και πνεύμα αλληλεγγύης, ώστε να κερδίσουμε ξανά τη δυνατότητα να ελπίζουμε και να οραματιζόμαστε έναν καλύτερο κόσμο. Γιατί, σύμφωνα με τη γνωστή ρήση, «όταν υπάρχει βούληση, πάντα υπάρχει ένας τρόπος».

Εύχομαι από καρδιάς να έχουμε μια Καλή και Γόνιμη χρονιά!

Ο Πρύτανης
      Χρήστος Ι. Μπούρας