Διημερίδα Erasmus+ και Παρουσίαση του έργου RAISE, 24-25/04/2023

Στο πλαίσιο της διημερίδας με τίτλο: «Ευρωπαϊκά Προγράμματα Erasmus+: Καινοτομία – Ευρωπαϊκή Διάσταση στην Εκπαίδευση» την οποία συνδιοργανώνουν, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας , τα Αρσάκεια Σχολεία και το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Δυτικής Ελλάδας, και θα λάβει χώρα, την Δευτέρα 24 και Τρίτη 25, Απριλίου 2023 και ώρα 09:00-13:30 στην Εστία Επιστημών Πάτρας στα Αρσάκεια Σχολεία Πατρών, θα πραγματοποιηθεί αναλυτική παρουσίαση και διάχυση (πολλαπλασιαστική δράση) του Ευρωπαϊκού Έργου με τίτλο: RAISE: Raising environmental knowledge & awareness through an innovative virtual environment.”, το οποίο υλοποιείται στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων ERASMUS+, στο σχέδιο Key Action 2-Strategic Partnerships με Συντονιστή Εταίρο το «Πανεπιστήμιο Πατρών».

Η διημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές σχολικών μονάδων της Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας της Δυτικής Ελλάδας, σε Τμήματα του Πανεπιστημίου Πατρών και σε Εκπαιδευτικούς Φορείς που συμμετέχουν σε προγράμματα Erasmus+ όλων των κατηγοριών.

Μιχάλης Ξένος
Καθηγητής ΤΜΗΥΠ, Πανεπιστήμιο Πατρών