ERASMUS+ MUSEUM-NEXT: Transnational Training Workshop, 07-11/11/2022

Το Πανεπιστήμιο Πατρών, μέσω του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, συμμετέχει ως εταίρος στο Ευρωπαϊκό Έργο ERASMUS+ “MUSEUM-NEXT: Stimulating digitization at small and medium-sized museums through the enhancement of the Digital Curator”.
Το έργο MUSEUM-NEXT έχει ως πρωταρχικό στόχο την υποστήριξη των μικρών και μεσαίων Μουσείων στη μετάβαση προς την ψηφιακή εποχή, η οποία αναδείχθηκε ως συνέπεια της πανδημίας Covid-19. Ταυτόχρονα, στοχεύει στην αναβάθμιση ικανοτήτων και δεξιοτήτων (upskilling)  και την παροχή υπηρεσιών κατάρτισης, σε επαγγελματίες που εργάζονται ήδη στον τομέα της μουσειακής επιμέλειας και της αξιοποίησης της πολιτιστικής κληρονομιάς.
Στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου MUSEUM-NEXT, η ομάδα έργου του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει πενθήμερο transnational training workshop από τις 07 ως 11 Νοεμβρίου 2022.
Το αντικείμενο αυτού του διεθνούς εργαστηρίου είναι η αναβάθμιση ικανοτήτων και δεξιοτήτων (upskilling) επαγγελματιών του τομέα της μουσειακής επιμέλειας και της αξιοποίησης της πολιτιστικής κληρονομιάς στη μετάβαση προς τη Ψηφιακή Εποχή.
Στο εργαστήριο αυτό θα συμμετέχουν εκπρόσωποι των φορέων – εταίρων του έργου, που εκτός από το Πανεπιστήμιο Πατρών είναι:

• Ίδρυμα πολιτισμού της Περιφέρειας Marche, ως Επικεφαλής εταίρος – Ιταλία. O Φορέας αυτός εκπροσωπεί τα μουσεία της Περιφέρειας Marche στην Ιταλία.
  • Επαρχιακό Συμβούλιο της περιοχής Alicante – Ισπανία. Ο φορέας εκπροσωπεί τα μουσεία του Δήμου Alicante στην Ισπανία και κυρίως το Μουσείο Καλών Τεχνών του Δήμου Αλικάντε (Mubag), που συμμετέχει σε όλες τις δράσεις του έργου.
  • Πολυτεχνείο Marche (Universita Politecnica Delle Marche) – ΙταλίαΕθνικό Μουσείο Zadar (Narodni Musej Zadar) – ΚροατίαInercia Digital – Ισπανία

Η συμμετοχή στο transnational training workshop είναι εφικτή και για προσωπικό του Παν. Πατρών, που σχετίζεται με το άνωθεν γνωστικό αντικείμενο.

Οι ενδιαφερόμενοι, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τον επιστημονικό υπεύθυνο του Έργου , Δρ. Κωνσταντίνο Γιωτόπουλο, στο email kgiotop@upatras.gr.

Konstantinos C. Giotopoulos
Assistant Professor