Ίδρυμα Ανδρέας Μεντζελόπουλος – Επώνυμες Έδρες

Το Ίδρυμα Ανδρέας Μεντζελόπουλος θα υποστηρίζει οικονομικά κάθε χρόνο μία επώνυμη έδρα. Η κάθε επώνυμη έδρα θα έχει διάρκεια 3 χρόνια και η οικονομική υποστήριξη θα είναι 40.000 Ευρώ ανά έτος. Αυτό σημαίνει ότι το 2023 ξεκινά μία (στο τμήμα Ιατρικής) το 2024 θα έχουμε δύο και το 2025 θα έχουμε 3 επώνυμες έδρες «Ανδρέας Μεντζελόπουλος» στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου μας έχει ήδη αποδεχτεί το σχετικό Μνημόνιο Συνεργασίας. Η ιδέα και η αποδοχή της για Επώνυμες Έδρες προέκυψε κατά την συνάντηση που είχαν ο Συντονιστής της Επιτροπής για τις Υποτροφίες Α. Μεντζελόπουλος Καθ. Β. Αναστασόπουλος, το μέλος της επιτροπής Ομότιμος Καθηγητής Γ. Δάσιος και ο Πρύτανης Χ. Μπούρας, με τους Δωρητές το περασμένο καλοκαίρι. Λεπτομέρειες σχετικά με την διαδικασία προκήρυξης θα ανακοινωθούν σύντομα.