Ο χορός των προθέσεων, 18/03/2023

“Ο χορός των προθέσεων” είναι το εργαστήριο υποκριτικής τέχνης που θα γίνει από την διεθνή καλλιτέχνιδα, ηθοποιό του Θεάτρου Οντίν, Ρομπέρτα Καρέρι, στις 18/3/2023.
Λεπτομέρειες εδώ.

Roberta Carreri
Η Roberta Carreri είναι ηθοποιός, δασκάλα υποκριτικής, σκηνοθέτις και συγγραφέας. Γεννήθηκε το 1953 στο Μιλάνο της Ιταλίας, όπου αργότερα πήρε πτυχίο στο διαφημιστικό σχέδιο και σπούδασε ιστορία τέχνης στο Κρατικό Πανεπιστήμιο του Μιλάνου. Εντάχθηκε στο  Θέατρο Οντίν (Odin Teatret) το 1974 κατά τη διάρκεια της παραμονής της στο Carpignano της Ιταλίας. Η Roberta Carreri συμμετέχει στο ISTA (Διεθνής Σχολή Θεατρικής Ανθρωπολογίας) από την ίδρυσή του το 1980. Διδάσκει εργαστήρια για ηθοποιούς σε όλο τον κόσμο, ως επίδειξη εργασίας (working demostration), ενώ παρουσίασε την επαγγελματική της αυτοβιογραφία μέσα από το ντοκυμαντέρ: Traces in the Snow. Διοργανώνει και διευθύνει το ετήσιο διεθνές εργαστήριο Odin Week Festival στο Holstebro και στο εξωτερικό. Το 2009, σκηνοθέτησε το Rumor με την Cinzia Ciaramicoli για το Masakini Theatre Company (Μαλαισία) και το 2014, την  Γυναίκα που έφτυσε το μήλο, με τη Rosa Antuña – Núcleo de Criaçao Rosa Antuña (Βραζιλία). Οι επαγγελματικές της εμπειρίες παρουσιάζονται στο The Actor’s Way, που επιμελήθηκε ο Erik Exe Christoffersen. Η Roberta Carreri έγραψε το δικό της βιβλίο Ίχνη (Tracce) που εκδόθηκε το 2007 από τους εκδοτικούς Οίκους  Edizioni Il Principe Costante, Μιλάνο (στα ιταλικά). Το βιβλίο μεταφράστηκε σε πολλές γλώσσες και εκδόθηκε  το 2012 από τον εκδοτικό οίκο  Editora Perspectiva, Βραζιλία (στα Πορτογαλικά) και τον Ed. Artezblai (Ισπανία) και Triskel Artes Escénicas, Χιλή (στα Ισπανικά)· το 2013 από τον El Apuntador Ediciones, Αργεντινή (στα Ισπανικά)· το 2014 από τον Routledge, Ηνωμένο Βασίλειο/Ηνωμένες Πολιτείες(Αγγλικά)· το 2021 κυκλοφορεί από τις  εκδόσεις Dian (στα ελληνικά). Στο βιβλίο παραθέτει τις αναμνήσεις της από τις πιο χαρακτηριστικές στιγμές της θεατρικής της ζωής – την εκπαίδευσή της, την παιδαγωγική και την ιστορία της ως ηθοποιός του Θεάτρου Οντίν. Άρθρα της έχουν δημοσιευτεί σε περιοδικά όπως το New Theatre Quarterly, Teatro e Storia, Máscara, The Open Page, Peripeti και Performance Research.

Εργαστήριο Σκηνικής Πράξης και Λόγου