“e-Prep” Erasmus+ Project e-Preparation Portal for Teachers-Students-Parents Including Abroad Studies

Το Erasmus+ project “e-Prep”_ “e-Preparation Portal for Teachers-Students-Parents Including Abroad Studies” είναι πλέον διαθέσιμο στην πιλοτική του λειτουργία  (http://e-prep.pnt-grp.vet/ ).

Το e-Prep είναι ένα σημαντικό έργο ERASMUS + που υλοποιείται  με  τη συμμετοχή 10 εταίρων από 6 χώρες. Το Πανεπιστήμιο της Πάτρας συμμετέχει στο έργο που σκοπό έχει τη δημιουργία ενός περιβάλλοντος που προετοιμάζει όλους τους εμπλ εκόμενους στην εκπαίδευση (μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς) στο να δημιουργούν και να βελτιώνουν τις γνώσεις τους στη συνεχώς μεταβαλλόμενη κοινωνία μάθησης, και να αξιοποιούν όλες τις δυνατότητες εκπαίδευσης που δίνονται σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Το e-Prep υποστηρίζει την ψηφιακή προετοιμασία όλων των μαθητών, συμπεριλαμβανομένων προσφύγων και μεταναστών) για τη μετα -COVID-19 εποχή, η οποία  συνεχίζεται και πιθανότατα θα συνεχίσει να διαμορφώνει τη ζωή μας στο εγγύς μέλλον επίσης. Προετοιμάζει, παράλληλα, τους γονείς  τους να είναι σε θέση να μάθουν πώς να υποστηρίζουν τα παιδιά τους και παρέχει καθοδήγηση στους εκπαιδευτικούς σχετικά με τον τρόπο αποτελεσματικής διαχείρισης των διαδικτυακών μαθημάτων.

Στην πλατφόρμα, καθώς και στην εφαρμογή που είναι διαθέσιμη για android φορητές συσκευές μπορείτε να αποκτήσετε μια βιωματική εμπειρία. Το περιεχόμενο των προγραμμάτων e-learning e-Prep περιέχει 9 ενότητες , παρουσιασμένες μέσα από μια  διαδραστική αφήγηση  (narrator-based e-learning) από χαρακτήρες avatar, ώστε να ενισχύουν το ενδιαφέρον συμμετεχόντων και να προωθούν θετικές συναισθηματικές εμπειρίες μεταξύ τους, αναπτύσσοντας μια μοναδική διαδικτυακή αναπαράσταση. Η πρόσβαση στο εκπαιδευτικό υλικό προσφέρεται ως PDF με ευρετήριο με βάση την υποδομή της Google και σε μορφή e-Book με πολλές ελκυστικές λειτουργίες.

Το έργο έχει ήδη συμπεριληφθεί στα έργα που παρουσιάστηκαν σε περισσότερους από 270 μαθητές και 15 καθηγητές που αποτελούν ένα μέρος των συμμετεχόντων στη δράση  «Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο». Ήδη οργανώθηκε το πρώτο multiplier event, στις 30 Μαρτίου 2023  με τη συμμετοχή των μαθητών του Ομίλου Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού προσανατολισμού του ΠΓΠΠ.

Γενικές Πληροφορίες
Ομάδα Έργου: Η Ομάδα Έργου αποτελείται από την Δρ. Ελένη Βογιατζάκη evoyiatzaki@ceid.upatras.gr, επιστημονική υπεύθυνη του έργου (Τμήμα ΗΥ και Πληροφορικής), τον Καθηγητή Ιωάννη Χατζηλυγερουδη, ihatz@ceid.upatras.gr, αναπληρωτή επιστημονικό υπεύθυνο (Τμήμα ΗΥ και Πληροφορικής) και τους εξειδικευμένους ερευνητές,  Δρ. Μαρία Φραγκάκη, fragakim@upatras.gr (ΤΕΕΑΠΗ) και τον Δρ. Στυλιανό Μυστακίδη, smyst@upatras.gr (ΜΕΤ).

Πληροφορίες και εγγραφή στο e-PREP: http://e-prep.pnt-grp.vet/