Διαγωνισμός 3D εκτύπωσης πρωτότυπου σχεδιασμού

Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών και συγκεκριμένα η Μονάδα Ψηφιακής Προσβασιμότητας, με την αρωγή της Βιβλιοθήκης και Κέντρο Πληροφόρησης (ΒκΠ), πραγματοποιεί διαγωνισμό που απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών. Κεντρικό θέμα του διαγωνισμού είναι η τεχνολογία της τρισδιάστατης εκτύπωσης (3D printing) και πως η χρήση της μπορεί να βοηθήσει Άτομα και κυρίως Φοιτητές με Αναπηρία στην καθημερινότητά τους, αλλά και στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Περιγραφή του Θέματος

Η τρισδιάστατη εκτύπωση είναι μια μέθοδος προσθετικής κατασκευής στην οποία κατασκευάζονται αντικείμενα μέσω της διαδοχικής πρόσθεσης επάλληλων στρώσεων υλικού. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν διάφοροι τύποι υλικού, κυρίως κεραμικά και πολυμερή. Σε σύγκριση με άλλες τεχνολογίες και εξοπλισμό προσθετικής κατασκευής, οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές είναι συνήθως ταχύτεροι, φθηνότεροι και ευκολότεροι στη χρήση. Για το λόγο αυτό πολλοί πιστεύουν ότι στα επόμενα χρόνια η παγκόσμια παραγωγή αγαθών θα στραφεί προς αυτή την κατεύθυνση, αντικαθιστώντας σταδιακά τις παραδοσιακές τεχνικές. Δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν ότι η τρισδιάστατη εκτύπωση θα αποτελέσει μία «νέα βιομηχανική επανάσταση», καθώς θα φέρει αποκέντρωση των παραγωγικών διαδικασιών, ανοίγοντας το δρόμο για παραγωγή τοπικής και μικρής κλίμακας, προσαρμοσμένη στις τρέχουσες ανάγκες.

Οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές έχουν τη δυνατότητα να εκτυπώνουν μέρη και εξαρτήματα από διάφορα υλικά, με διαφορετικές μηχανικές και φυσικές ιδιότητες και συχνά σε μια ενιαία διαδικασία κατασκευής. Σήμερα οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές χρησιμοποιούνται σε πολλούς τομείς όπως στον τομέα του κοσμήματος, των υποδημάτων, του βιομηχανικού σχεδιασμού, της αρχιτεκτονικής και της μηχανικής.

Συμμετέχοντες

Συμμετέχοντες στο διαγωνισμό μπορούν να είναι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών. Τα έργα συμμετοχής μπορούν να είναι είτε ατομικά είτε ομαδικά, ωστόσο κάθε φοιτητής έχει δικαίωμα συμμετοχής με ένα μόνο έργο.

Για την υποβολή κάθε έργου, απαιτείται η αποστολή ενός αρχείου με την παρουσίαση της ιδέας (σε έγγραφο .docx, .odt, .pdf), καθώς και η αποστολή της ιδέας σε επεξεργάσιμο σχέδιο 3D και σε εκτυπώσιμη μορφή.

Αίτηση συμμετοχής μπορείτε να πραγματοποιήσετε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Σημαντικές Ημερομηνίες

Η υποβολή αιτήσεων συμμετοχής είναι μέχρι τις 1 Μαρτίου 2022 και η υποβολή έργων προς αξιολόγηση είναι μέχρι την 15 Απριλίου 2022.

Περισσότερες πληροφορίες: https://socialwelfare.upatras.gr/diagonismos-3d-ektyposis-prototypoy-sch-2/