Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος

Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών

«Σύγχρονες προσεγγίσεις στην Ιστορία και την Αρχαιολογία των πόλεων»

Το Τμήμα Ιστορίας – Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών ανακοινώνει τη διαδικασία επιλογής έως 20 μεταπτυχιακών φοιτητών στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ), το οποίο οδηγεί στην απόκτηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στο πεδίο «Σύγχρονες προσεγγίσεις στην Ιστορία και την Αρχαιολογία των πόλεων» (Master in Contemporary Approaches to the History and the Archaeology of Cities), σύμφωνα με το ΦΕΚ  (1480/Β/13.4.2021).

Η ελάχιστη χρονική διάρκεια σπουδών για την απονομή του Προγράμματος μεταπτυχιακών Σπουδών είναι 4 διδακτικά εξάμηνα και η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική (http://www.ha.upatras.gr/graduate/msc/subject/).

Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Σχολών Ανθρωπιστικών Επιστημών, Σχολών Κοινωνικών Επιστημών, Τμημάτων Πολιτισμικής Διαχείρισης και Πληροφορικής, καθώς και κάτοχοι πτυχίων άλλων ειδικοτήτων ΑΕΙ με σπουδές σχετικές προς το περιεχόμενο και τα γνωστικά αντικείμενα του ΠΜΣ, πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Αίτηση μπορούν να υποβάλλουν και τελειόφοιτοι των παραπάνω τμημάτων, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν προσκομίσει βεβαίωση περάτωσης των σπουδών τους το αργότερο μέχρι την ημερομηνία συνεδρίασης της Συνέλευσης για επικύρωση του πίνακα των επιτυχόντων. Στην περίπτωση αυτή αντίγραφο του πτυχίου ή του διπλώματός τους προσκομίζεται πριν από την ημερομηνία έναρξης του προγράμματος. Σε κάθε περίπτωση, οι επιλεγέντες θα πρέπει να προσκομίσουν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά μέχρι τη λήξη των εγγραφών. Όριο για τη δυνατότητα υποβολής υποψηφιότητας ορίζεται ο χαρακτηρισμός ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ (7).

Οι πτυχιούχοι ελληνικών Πανεπιστημίων πρέπει να πιστοποιήσουν την πολύ καλή γνώση σε μία ξένη γλώσσα (αγγλική, γαλλική ή γερμανική). Η γνώση της ξένης γλώσσας πιστοποιείται όπως ορίζουν οι σχετικές διατάξεις. Οι αλλοδαποί υποψήφιοι οφείλουν να γνωρίζουν επαρκώς την ελληνική. Η επάρκεια της ελληνομάθειας πιστοποιείται όπως ορίζουν οι σχετικές διατάξεις.

Οι υποψήφιοι καλούνται να υποβάλουν το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 22 Ιουλίου 2022 τα εξής δικαιολογητικά:

• Αίτηση εισαγωγής (σε ηλεκτρονική μορφή docή pdf)
  • Σύντομο βιογραφικό σημείωμα
  • Αντίγραφα τίτλων σπουδών
  • Πιστοποιητικά αναλυτικής βαθμολογίας
  • Τίτλους ξένων γλωσσών επικυρωμένους ή ισοδύναμων πτυχίων
  • Αντίγραφα ερευνητικού ή συγγραφικού έργου (εφόσον υπάρχουν)
  • Αντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου
  • 2 συστατικές επιστολές

Τίτλοι σπουδών από ξένα ΑΕΙ πρέπει να έχουν την αναγνώριση ισοτιμίας και αντιστοιχίας από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Η επιλογή γίνεται από την Συντονιστική Επιτροπή του ΠΜΣ που έχει οριστεί με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης  και προτείνει προς έγκριση στη Γενική Συνέλευση τους επιτυχόντες,  λαμβάνοντας υπόψη τα κάτωθι κριτήρια επιλογής:

1. την επίδοση σε γραπτές εξετάσεις που θα διεξαχθούν στα τέλη Σεπτεμβρίου*
  2. τον βαθμό πτυχίου,
  3. τη βαθμολογία σε προπτυχιακά μαθήματα σχετικά με το ΠΜΣ,
  4. την επίδοση σε πτυχιακή/διπλωματική εργασία, όπου αυτή προβλέπεται στο προπτυχιακό επίπεδο,
  5. την προφορική συνέντευξη (συνεκτίμηση της προσωπικότητας, της επιστημονικής συγκρότησης και των συστατικών επιστολών),
  6. την τυχόν ερευνητική, επαγγελματική ή συγγραφική δραστηριότητα, σχετική με το γνωστικό αντικείμενο του ΠΜΣ.
  7. το επίπεδο γλωσσομάθειας μίας τουλάχιστο ξένης γλώσσας

*Η επιτυχία στις γραπτές εξετάσεις αποτελεί απαραίτητο κριτήριο επιλογής και προϋπόθεση για τη δυνατότητα προφορικής εξέτασης του υποψηφίου.

Η επίδοση στα ανωτέρω θα βαθμολογείται (με άριστα το 10) και οι βαθμοί θα πολλαπλασιάζονται με αντίστοιχους συντελεστές:

α. Βαθμός πτυχίου (ΒΠ) συντελεστής: 3 (ΒΠ x 3)

β. Βαθμός σχετικών μαθημάτων (ΣΜ) συντελεστής: 1 (ΣΜ x 1)

γ. Συνέντευξη (ΣΤ) συντελεστής: 2 (ΣΤx 2)

δ. Επίδοση σε γραπτές εξετάσεις (ΓΕ) συντελεστής:3 (ΒΕ x 3)

δ. Άλλα προσόντα (ΑΠ) συντελεστής: 1 (ΑΠ x 1)

Η εξεταστέα ύλη αναρτάται : http://www.ha.upatras.gr/2022/06/09/msc-2022-23-call-and-bib/

Οι υποψήφιοι υποβάλλουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά στο portal: https://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm#

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορούν να απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματος, (email: secr-ha@upatras.gr, τηλ.: 2641074232 και 2641074233) και να ενημερώνονται μέσω της ιστοσελίδας του Τμήματος: www.ha.upatras.gr.

Για υποστήριξη κατά τη διαδικασία ολοκλήρωσης της αίτησης, τα άτομα που ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνούν στα τηλέφωνα 2610962632-33.