Ανακοίνωση βράβευσης ομότιμης καθηγήτριας Τμήματος Βιολογίας της Σχολής Θετικών Επιστημών

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών συγχαίρει την Ομότιμη Καθηγήτρια του Τμήματος Βιολογίας κ. Καμάρη Γεωργία για τη βράβευσή της με το χρυσό μετάλλιο της OPTIMA (Organization for the Phytotaxonomic Investigation of the Mediterranean Area) κατά τη διάρκεια του ΧVII Συνεδρίου που διεξήχθη στο Erice της Ιταλίας (20-23 Σεπτεμβρίου, 2023).

Το βραβείο απονέμεται κάθε τρία χρόνια σε έναν επιστήμονα Βοτανολόγο που με το έργο του συμβάλει ουσιαστικά στην ταξινομική μελέτη φυτών της Μεσογείου.

Τέτοιου είδους διακρίσεις τιμούν το Τμήμα της Βιολογίας, τη Σχολή Θετικών Επιστημών, αλλά και ολόκληρο το Πανεπιστήμιο Πατρών, καθώς έτσι αποτυπώνεται το πολύ σημαντικό εκπαιδευτικό και ερευνητικό έργο που πραγματοποιείται.

Ευχόμαστε, ολόθερμα, στην κ. Καμάρη υγεία και δημιουργικότητα.

Ο Κοσμήτορας
Γεώργιος Παπαθεοδώρου