Διάκριση μέλους ΔΕΠ Τμήματος Φιλοσοφίας

Η Κοσμητεία της Σχολής Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών συγχαίρει τη συνάδελφη του Τμήματος Φιλοσοφίας, Επίκ. Καθηγήτρια Ευγενία Μυλωνάκη για την ανάληψη καθηκόντων ως συνεπιμελήτρια της φιλοσοφικής σειράς Why Philosophy Matters στον διεθνούς φήμης εκδοτικό οίκο Bloomsbury Publishing.

Ο εκδοτικός οίκος Bloomsbury Publishing είναι ένας από τους μεγαλύτερους ανεξάρτητους εκδοτικούς οίκους της Μεγάλης Βρετανίας με γραφεία στο Λονδίνο, τη Νέα Υόρκη, το Νέο Δελχί, την Οξφόρδη και το Σύδνευ.  Συγγραφείς του έχουν κερδίσει τα βραβεία Nobel, Pulitzer και Booker.

Η σειρά Why Philosophy Matters έχει στόχο να αναδείξει τη σημασία της φιλοσοφικής σκέψης για την αντιμετώπιση σύγχρονων προκλήσεων που επηρεάζουν τόσο την καθημερινή μας ζωή όσο και το μέλλον της ανθρωπότητας. Τα βιβλία της σειράς καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα θεμάτων που αφορούν τα επιτακτικά κοινωνικο-πολιτικά ζητήματα της εποχής μας, την ανθρώπινη και μη ανθρώπινη ζωή, τις νέες τεχνολογικές και πολιτιστικές πραγματικότητες, τις υπάρχουσες υποδομές και τις νεότερες προσεγγίσεις στα παλαιά ερωτήματα της τέχνης, της θεολογίας, της ψυχολογίας και της ηθικής. Συλλογικά οι τίτλοι της σειράς φιλοδοξούν να προσφέρουν στην αναγνώστρια και τον αναγνώστη μια φιλοσοφική εισαγωγή στον στοχασμό του 21ου αιώνα και να συμβάλουν σε μια ζωτικής σημασίας αναγέννηση της ίδιας της φιλοσοφίας. Λεπτομέρειες για τη σειρά μπορείτε να βρείτε εδώ:

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών
Βασίλειος Κόμης