Εκδήλωση στον Βοτανικό Κήπο, 17/05/2023

Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, η Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Σλοβενίας και το Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών οργανώνουν στον Βοτανικό Κήπο, την Τετάρτη 17 Μαΐου 2023, ώρα 12:00, εκδήλωση συμβολικής φύτευσης μελισσοκομικών φυτών προκειμένου να επισφραγίσουν την έναρξη ενός κοινού έργου τιμώντας ταυτόχρονα την Παγκόσμια Ημέρα Μέλισσας του ΟΗΕ (20.5.2023).

Η εκδήλωση πραγματοποιείται μετά την εκδήλωση ενδιαφέροντος από την Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Σλοβενίας για συνεργασία στην εκπόνηση κοινού έργου με τον Βοτανικό Κήπο του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών και με θέμα: «Διατήρηση οικοσυστημάτων για τους επικονιαστές και ευαισθητοποίηση σχετικά με τους επικονιαστές και τη μελισσοκομία».

Ευχαριστούμε θερμά την Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Σλοβενίας για την εκκίνηση μιας επωφελούς συνεργασίας ανάμεσα στην «Ακαδημία Μελισσοκομίας» με τον Βοτανικό Κήπο του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών και την ενεργή συμβολή της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας στην εδραίωση της εν λόγω συνεργασίας.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Βιολογίας
Αναπλ. Καθ. Στέφανος Νταϊλιάνης